SSL Sertifikası nedir, nasıl alınır?

16.03.2015 12:40:19
A+ A-

İnternetin hızla gelişmesi ve e-ticaret hacminin artması ile beraber alışveiş siteleri başta olmak suretiyle veri transferi yapılan bütün sitelerde "güven" sorunu yaşanmaktadır.

SSL Sertifikası, internet sitesi (verici) ile karşı server (alıcı) arasında gerçekleşen veri aktarım işlemlerinde, gönderilen verileri şifreleyerek veri güvenilirliği sağlamaktadır. SSL ile şifrelenmiş veriler serverın gücü oranında 256 bit'e kadar  şifrelendiğinden, şifrelenmiş veriler kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile, son teknoloji programlar ile dahi çözülmesi çok uzun zaman alacaktır. SSL sertifikası %99 oranda güvenlik sağlamaktadır, yalnız belirtmekte fayda var; SSL ile gönderilen şifreli veriler şu ana kadar kırılamamıştır.

Piyasada "yeşil adres çubuklu" ve "mavi adres çubuklu" diye tabir edilen SSL sertifikaları bulunmaktadır. Yeşil adres çubuklu olan, "gelişmiş doğruluğunu sağlama" özelliğiyle ön plana çıkıyor, bu özellik vasıtası ile adres çubuğunda firma ünvanı yer alıyor. Bu, güvenlik açısından değil ancak prestij açısından siteye katkı sağlıyor. Mavi adres çubuklu olan ssl sertifikalarında gelişmiş doğruluğunu sağlama özelliği olmadığından, adres çubuğunda firma ünvanı bulunmaz ancak diğer ssl sertifikaları ile aynı fonksiyonu görür.

E-ticaret sitesi kuracağım, bu sertifikayı bankam kabul eder mi ?

RapidSSL, GeoTrust SSL, Comodo SSL, Thawte SSL ve Certum SSL sertifikalarını Türk bankaları desteklemektedir. Ucuz SSL bulup sitenize veya sitelerinize SSL alabilir ve kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: http://blog.ynt.com.tr/271-ssl-sertifikasi-nedir-nasil-alinir.htmlYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.