Steve Jobs ile dalga geçilmiş

09.06.2015 19:58:49
A+ A-

Bazılarınca dahi, bazılarınca nerede ise teknolojinin peygamberi bile sayılan Steve Jobs ile 2011 yılında dalga geçildiğini biliyor muydunuz? Bizdeki; kendini aydın, çağdaş, akıllı, ilerici sananların yabancı, özellikle Batı düşünürü bağımlısı, tutkunu, yalakası, dalkavuğu gibi durumlara düşdüğü(düştüğü) açıkken Steve Jobs gibi biri ile dalga geçebilenlerin de olması ilginç birşey geldi bana. Ben de bu dalga geçme olayını bir rastlantı ile, Chip dergisinin, 2010 ağustos sayısında, Chip yöneticilerinden Şahin Ekşioğlu’nun yazısından, bugün öğrendim. Hani, ölünce ağıtlar yakılan,yaslar tutulan, bazılarınca ilah düzeyinde dahi sayılan Steve Jobs. Ama bunları yazarken Einstein için de ilkokulda, aptal denildiğini unutmuş değilim. 
 
Bu Steve Jobs Apple İphone 4’ü yaratdığında(yarattığında), bu şey yüzünden dalga geçilmiş kendisi ile ve Apple ile; yanlış anlamayın. Çünkü bu telefon ile konuşabilmek için, anteni yüzünden bu telefonu belli bir biçimde tutmak gerekiyor imiş yani bu telefonu istediğiniz gibi tutamıyormuşsunuz, konuşabilmek için. Steve Jobs hayranı kitle, bu telefonu konuşmak için nasıl tutacaklarını Steve Jobs’a sorup duruyorlarmış! O da diyormuş ki ‘Sol el ile tutmayın; önce ellerinizi yıkayın; şöyle tutun’ falan. 
 
Apple’ın rakibi Nokia da Apple, bu telefon ve Steve Jobs ile dalga geçercesine, kendi telefonu ile şöyle dermiş: ‘Bizim telefonlarımızı nasıl tutarsanız tutun!’! 
 
Evet; önemli olan, teknoloji değil felsefe. Çünkü vatanları, inançları için, gözlerini kırpmadan ölüme koşanlar, teknolojiyi, uygarlığı, teknolojik mutluluğu hiçe sayanlardır. Her teknoloji birgün çöpe gider ve teknoloji bitmez ama insan ruhu çöpe gider ise insan biter. Teknolojinin değil felsefenin tutkunu, savunucusu, mutlusu, önderi olmak gerekir. 
 
Evet; her teknoloji birgün çöpe gider ancak hiçbir vatan birgün çöpe gitmez. Teknoloji bağımlısı, uşağı, dalkavuğu, kölesi olmamak gerekir. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
2011-Aralık-5'de internetde yayınlandı.