Suudi Arabistan’da deve sidiği içmek

28.10.2014 10:31:28
A+ A-

Haberden çıkalım yola:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Suudi Arabistan’da görülen MERS virüsüne karşı umreye gidecekleri uyardı, “Deve çiftliğine de gitseniz sütünü içmeyin” diye konuştu. Batı Afrika’dan başlayıp dünyayı saran Ebola virüsü içinse “Okullarda tehdit yok” dedi.

Deve b.kunu bilmiyorum, ama deve sidiğini için iki hacı haberi çıkmıştı iki yıl kadar önce. Haberi iki yıl öncesinden bugüne taşıyalım:

“Cumhuriyet Gazetesi'nden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre; Türk umreciler, kendi olanakları ile gittikleri Suudi Arabistan’da umre ziyaretleri sırasında, birçok hastalığa iyi geldiği yönünde bilgiler içeren hadislere dayanarak, bedevi kervanlarındaki develerin taze sağılmış sütlerini ve idrarlarını içtiler. İddiaya göre umre kafilesine eşlik eden imam da süt ve idrardan içti. Umrecilerden bazıları ülkeye döndüklerinde yüksek ateş, kanama diatezi ve karaciğer enzimlerinde saptanan yükselmeler nedeniyle sağlık merkezlerine başvurdu. Sütün sağılması sırasında, devede bulunan Suudi Arabistan kökenli, insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği belirtilen “alk humra” virüsünün umrecilere bulaştığından endişe ediliyor.”

Deve, kuşkusuz insanlığın yerleşik düzene, yani tarım toplumuna geçişte, tıpkı eşek, at, köpek, kedi gibi önemli bir hayvan. Hele çöllerde yaşayanlar için susuzluğa dayandığı için çok daha önemli. Mısır’da kedilerin kutsal sayıldığını, sanırım Hammurabi Yasaları’nda köpek öldürmenin suç olduğunu, atların göçer toplumlardaki önemini unutmayalım. Hatta kutsallaştırıldığını bile söyleyebiliriz.

Günümüzde ise hayvanlar itilip kakılıyor ne yazık, dost olduklarını unuttuk bile.

Suudi Arabistan’da develer yarışlarda kullanılıyor artık. Bizde ise deve güreşlerinde. Arada sırada develerden sucuk yapanlar da çıkıyor.

Bu kadarı yeter şimdilik.

Cahillik zor zanaattır. Hele cahil olduğunu bilmezsen deve b.kunu da yersin, deve sidiğini de içersin!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.