Tarih için kumdan koni modeli

01.11.2014 10:16:58
A+ A-

Eğer yukarıdan en yüksek noktasına, belli / sabit bir uzaklıktan kum akıtırsanız, kum birikir birikir, sonra dağılır dağılır, sonra koni yeniden yükselmeye devam eder.

 

Bunu tarihteki toplam bilgi birikimi için bir model olarak düşünebiliriz.

 

Tarihte kesinlikle bilgi birikme ve dağılma dönemleri var.

 

Burada bilmemiz gereken şey, koninin yanal yüzünün açısının limitte sabit olduğudur. Kumun ne kadar yükseklikten bırakıldığı değişmeyecekse, bu bir statik modeldir. Değişirse, dinamik bir modeldir.

 

Sorun şu ki 5.000 yıllık yekpare tarihte devlet sistemine bağlı bir genel modelleme yapabildik ama bilimsel bilgi birikimi için yapamadık, çünkü bilimsel bilgi birikimi diğer bilgi birikimlerinden henüz karşılıklı bağımsız değil (örnekse, doğrusal olmayan zamanların bilim yerine sinemada tasarlanmışlığı).

 

Yine de, sonul erime yakınız. En çok 200 yılımız var. (Asimov’un psiko-tarih kuramındaki ‘fetret devrini kısaltma yaklaşımı’nı burada kullanmayacağım, bence ‘batıcı bilgi arttırımı’ yaklaşımı, Heisenberg’de olduğu üzere, burada / bilimde işe yaramıyor.) 2. Bilim de tamamlanacak ve 1. Bilim’le birleştirilip asıl-tek-bütün bilim olacak. Bu dünyanın fotoğraflarla haritasının yapılmasına benzeyecek. Dünyanın coğrafyası kuşkusuz değişecek ama kısa vadede haritalar işlevsel kalacak.

 

Küçük veya büyük bir bilgisel / bilimsel eksilme dönemindeyiz ne yazık ki.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.