Tarihin (1980-2015 =) 35 Yıllık Siklus (Döngü) Evresi

27.08.2015 09:31:29
A+ A-

5 milenyumluk Dünya Sistemi modelli tarihe baktığımızda, en kısası bu olmak üzere, birçok dönemsellikler görürüz. Bunların en kısası, 25-35 yıl arasında değişir. En uzunu ise, 250-350 yıllıktır. Tüm tarihsel panoramada bunu görürüz, hem de global olarak. Bir de Avrasya'da, hep doğu yükselirken batı iner ve tersi de.

Bu kezki döngü, olağan biçimde sürdü. Ancak, olağandışı olan şuydu:

1994, 2001, 2008 ve 2015'te kriz yaşandı. Fazla düzenli ve fazla oranlı: % 40 + % 20 + % 20 + % 20 oranda = 14 + 7 + 7 + 7 yıl.

Kapitalizmin kendi krizini kendisinin ürettiği marksistlerce önesürülür de, diğer tüm sistemlerin de (reel sosyalizmin de, komünizmin de) kendi krizini ürettiğini pek söylemezler.

Kaos matematiği bakış açısından bu, değişim parametrelerinin kendilerini de etkilediği ve parametrelerin birbirinden istatiksel olarak bağımsız olmadığı bir (topolojik) sistem sözkonusu demektir burada.Yani, neden ve sonuç, hem birbirini düz yönde etkiler, hem de ters yönde etkiler; yani, kriz çıkaran öğeler, hem kendini arttırır (belli dönemlerdeki ekonomik krizlerde), hem de kendini azaltır (nüfus artışında).

Ufukta 2029 Global Krizi'nin olduğu da kesin. 2022'nin büyük olasılık krizsiz olacağı da kesin. Bir tek bu krizin boyu ve süresi kesin belli değil henüz. 1 yıl da sürebilir, 7 yıl da. 2022-2029 arası, ambale olma (post-travmatik şok) ve son şoka hazırlanamama ile geçer.

Çin, artık global yapıyı biçimlendiriyor, hem de bile isteye. Altın stoğunu ve devalüasyonunu öyle bir ayarladı ki, krizi Dünya'nın üzerine yıktı. Yani, feda hamlesini önceden yaptı, kendini sağlama aldı, kenara çekildi. Bedeli diğer herkese yıktı.

Olay, ABD'nin 2 mekik kazasının Çin'in uzaya insan yollamasına yol açması gibi olacak. Çin'in ekonomik kazası, diğerlerini bloke ederken, Çin yerinde duracak. Bu, savaşı başladığı-bulunduğu noktada karşılamak stratejisi olarak, 'Kızıl Uçurum' (Red Cliff) filminde aynen var. Çin, Dünya'yı kızıl bir uçuruma saldı ve koyun sürüsünün başı, sürüyü uçurumdan yallah aşağı sürmek niyetinde gibi ki bu da ABD olmakta.

Artık, tarihi ABD yönetmiyor, kimse yönetmiyor, işler denetimden çıktı. Herkes kendi başının çaresine bakacak ve bu global köpük alınması ötesinde bir küçülme demek olacak. Biz, son 8 ayda % 27 küçüldük ve bu, en kötüsü değil henüz.

Borsanın daha önceki senkopları 1-3 oranda gidip gelir ama son 5 yılda eski ekonomik parametreler devredışı bırakıldı, yeni ekomoik parameterleri tam devreye sokulamadan işler çığırından çıktı. Şu an, global ekonomide ekonominin temel kabulleri geçersiz yani. Borsa, 10'da birine bile düşebilir yani.

Puslu havayı yalnız kurtlar sever yani...

Birileri kriz değil, felaket satın alacak yani...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.