Teknoloji ile birlikte kaybolan meslekler

22.12.2014 03:23:58
A+ A-

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni meslekler ortaya çıkarken bazı meslekler de kayboluyor.

Bowling labutu diziciliği

Bowling labutu diziciliği: Genellikle çocukların yaptığı bu işi artık makineler yapıyor.

Buz kesiciliği

Buz kesiciliği: Buzdolabı icat edilmeden önce zengin insanların evlerine götürülmek üzere devasa buz kalıpları kesen insanlar vardı.

 Fare avcıları

Fare avcıları: Özellikle Avrupa'da çalıştırılan bu insanlar, artan fare nüfusuyla mücadele ediyorlardı. O dönemde artan salgın hastalıkların sebebi olarak görülen fareleri avlıyorlardı.

 Gökyüzü dinleyiciliği

Gökyüzü dinleyiciliği: Gelişmiş radar sistemlerinden önce bu insanlar gökyüzünü dinleyerek uçakların çıkardıkları motor sesini duymaya çalışıyorlardı.

Mezar kazıcılığı

19. yüzyılda yasal yollardan kadavra elde etmek çok zor olduğu için tıp fakülteleri tarafından çalıştırılan bazı insanlar üniversitelere kadavra götürmek için mezar kazıyorlardı.

Santral memuru

Santral memuru: Telefonun ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde tüm telefon trafiğini yöneten insanlardı. Bir yeri aramak için önce santrale bağlanmak gerekiyordu.

Sokak lambası yakıcıları

Sokak lambası yakıcıları: Elektrik icat edilmeden önce sadece belli başlı yerlerde bulunan gaz lambalarını yakan insanlar vardı.

Uyandırıcılık

Uyandırıcılık: Günümüzde çalar saatlerin yaptığı bu işi, teknoloji gelişmeden önce insanlar yapıyorlardı. Para karşılığında insanları sabah uyandırıyorlardı.

Şimdilerde bunların hiçbirini görmemekteyiz..Gerçi mezar kazıcılığı halen devam etmekte ancak  o da çok geçmez kaybolacaktır..

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.