Teröre karşı dört teknolojik önerim

14.03.2016 20:32:58
A+ A-

Terör konusu terörcüyle sınırlandırılmayacak kadar derin bir konu ancak yine de kuramsal olarak teröre karşı birtakım önlemler alınabilir ki bunlardan biri de teknolojik önlemdir.
 
Bu bağlamdan olarak teröre karşı teknolojik önlem olarak üç öneride bulunmak istiyorum:
1- Tüm araçlara vericili kimlik çipi takılması. Bu yöntemde her araçın sahibinin ve sahibesinin olduğu yerleşim birimi, isimi, fotoğrafı bilgileri yer alacak ve her ile gelen, her ilde bulunan araçın o ile ait olup olmadığı yani yabancı olup olup olmadığı hem il girişlerinde hem il içinde uydu ve bu işe uygun Mobese türü kameralarla hemen saptanacak ve kuşkulu durumlarda hemen gereği yapılacak; kimliksiz araçlar, aranılan araçlar ve başka illerden gelmiş araçlar hemen saptanacak çünkü onlar alıcılara kimlik bilgisi veremeyecekler. Böylece aranılan, çalıntı araçlar ve terör eyleminde kullanılacak araçlar anında saptanacaklar.
 
2- Kişilere vericili kimlik verilmesi. Bu yöntemle de hem kimliksiz kişiler hem de sahte kimlikli kişiler hem de başka illerden gelmiş kişiler hemen saptanacak çünkü onlar da alıcılarda kimliksiz hareketler biçiminde görünecekler. Bu iş için de kimlikleri cepte, cüzdanda bile algılayacak uydu ve Mobese türü kameralar kullanılacak. Algılanan bilgiler ile kişilerin aranılan kişiler olup olmadığı anında saptanacak.
 
3- İnsanlara vericili çip takılması. Böylece hem çiplerle izleme yapılabilecek hem çipsiz kişiler hemen saptanacak hem aranılan kişiler hemen saptanacak hem de başka illerden gelmiş kişiler hemen saptanacak. Böylece kayıp insanların yerleri de hemen saptanabilirler.
 
4- Aşırı heyecanlı ya da terör eylemlerinde bulunacak, bulunan kişilerin özelliklerini algılayan teknoloji
 
Terör terör yapabileceğine inandığı yerlerde terör yapar; bu nedenle, alınan önlemlerle de teröre terör yapamayacağı izlenimi, duygusu, sanısı teknolojik olarak da verilmelidir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 14.3.16/20.23