Tıbbı merak edenlere Saraydaki mücevher dizisini öneririm

23.12.2015 11:31:34
A+ A-

Birşeyi daha iyi anlamaya giden yol o şeyin tarihini ve o şeyin tarihine emek verenlerin hayatlarını(yaşamlarını) öğrenmeyi de gerektirir.
 
Adı 'Saraydaki mücevher' olarak Türkçeye çevrilmiş, Kore yapımı bir televizyon dizisi var. Dizikdeki baş kahramanın adı 'Dae Jang Geum', Türkçeye çevirilmiş(çevrilmiş) olarak 'Can Gema'. Kore'nin ilk bayan doktoru(tabibi, hekimi). Yani bu dizi bu bayanın yaşamını(hayatını) anlatıyor ve ilk Kore zamanına yani imparatorluk zamanına ait bir konu. 
 
Bu bayan sarayda çocuk iken sarayda aşçı yamaklığına başlıyor daha doğrusu başlatılıyor. Gençliğinde ise saraydan bir kumpas sonuçu(sonucu) atılıyor ve sürgüne gönderiliyor; orada tıbbı öğreniyor ve kendisine, annesine ve çok sevdiği, aşçıbaşı başkahyaya yapılan kumpasın intikamını almak için saraya bu kez Kore'nin en başarılı hemşiresi olarak dönüyor.
 
Önemli olan bunlar değil dizide; önemli olan şey sıfır nesnel teknoloji ile sağlık sunulmasıdır, sıfır teknoloji ile tıb yapılmasıdır, tıb üretilmesidir. Bu diziyi izlerken sanki tıb fakültesinde tıb eğitimi alıyor gibi oluyorsunuz. Kullanılan tek yöntem 'el, göz, kulak'; öyle ki sıteteskop(steteskop), tansiyon ölçer bile yok; öyle ki tek ilaç şifalı bitkiler; öyle ki bayan hemşireler dışında hasta da kıraliçeye(kraliçeye) ve kız çocuklarına bay(erkek) doktorların dokunması yasak ve bayan hekimde yok çünkü bayanlar ikinci sınıf insan işlemi görüyorlar; kıralıçeyi ve bayan ailesini hemşireler elle, gözle ve kulakla inceliyorlar ve sonuçları bir perdenin arkasındaki bay doktorlara söylüyorlar, bay doktorlar da teşhis koymaya ve çözüm üretmeye çalışıyorlar; bu koşullar altında kırala ve ailesine tıb, sağlık hizmeti sunuluyor ve başarısızlığın cezası da idam.
 
Günümüzün bunca teknolojisi, olanağı içinde bile hastalarına teşhis ve tedavi yanlışı yapan doktorları görünce bu diziyi izlemek hem doktorlar hem tıb öğrencileri hem de herkes için daha çok yararlı olur diye düşünüyorum.
 
Evet; tıb nasılmış, nasıl olurmuş, bu dizide görelim.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 23.12.15/11.24