TİTUBB nedir?

11.04.2015 00:07:21
A+ A-

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Ulusal Bilgi Bankası olan TİTUBB genel olarak kullanılan ismi ile Ulusal Bilgi Bankası yani UBB olarak da bilinmektedir. titubb sisteminin ilk kuruluşundaki temel amaç, ülkemizde tıbbi cihaz satın alan, satan ve kullanan tarafların kullanabileceği ve rahatlıkla faydalanabileceği uluslar arası standartlarda bir elektronik tıbbi cihaz bilgi bankası halini almıştır. Bu sistem sağlık sektöründe tıbbi cihaz satın alan, satan ve kullanan tarafları bir araya getirmekte, böylece güncel bir şekilde tarafların birbirini bilgilendirmesi ve gelişmelerden haberdar edebilmesi imkanını tek bir platformda oluşturmaktadır. Titubb sistemine kaydolmanın ve ürün bilgilerini sisteme girmenin firmalar açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde tedarikçi firmalar, müşterilerine ürünleri hakkında en güncel ve en doğru bilgileri son derece düşük bir maliyetle ve hızlı bir şekilde iletebilmektedir. Sistemin bir diğer faydası da el ile yapılan işlemlerde sık sık yaşanan bir durum olan hangi ürünün hangi alıcıya gönderildiği, neyin sipariş edildiği, hangi ürün üzerinden faturalandırma yapıldığı gibi konularda hata yapılması gibi bir durumun artık yaşanmayacak olmasıdır. Böylece nakit akışında ve muhasebe kayıtlarında bir sıkıntı yaşanmayacak ve firma yapılan hatalar yüzünden ekstra maliyetlere katlanmak zorunda kalmayacaktır. Titubb firmaların hem tanıtım hem de hata kaynaklı olan maliyetlerini büyük ölçüde azaltarak, iş akışını çok daha kolay bir hale getirmektedir ve bu nedenle aslında sağlık sektöründe oldukça önemli bir eksikliği de gidermektedir.

Sistem şu anda tam olarak aktif bir şekilde hizmet vermemektedir. Ancak sistem tam anlamıyla hedeflenen şekilde faaliyete geçirildiği zaman sisteme kayıtlı olan tüm satıcılar, sağladığı avantajlardan eşit bir şekilde faydalanabilecektir. Sisteme dahil olmayan firmalar ise sistemin sağladığı tanınma, akredite olma gibi avantajlardan faydalanamayacaktır. Ülkemizde, tıbbi cihaz alanında faaliyet göstermekte olan, tedarik zincirinin en üstünde yer alan üretici ya da ithalatçı konumunda olan firmaların mutlaka titubb sistemine kayıt olması gerekmektedir. Bir başka tedarikçiden ürünlerini elde eden firmalar da eski sistemde kayıtlı olmak durumunda değilken artık yeni sistemde kayıtlı olmakla yükümlüdürler.

Titubb sisteminde yer alan tüm verilen sahibi firmalardır. Devlet, bu sistem ile bilgilerin sağlıklı bir şekilde toplanması ve ilgili taraflarda en doğru şekilde iletilmesi konusunda bir görev üstlenmiştir. Sistem üzerindeki tüm bilgiler de herhangi bir şekilde sisteme kayıt olma zorunluluğu olmadan herkese açık bir şekildedir ve tüm vatandaşlar bilgileri rahatça görebilmektedirler. YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.