Toyota'dan Açıklama: 6.4 Milyon Aracı Geri Çağırıyoruz

09.04.2014 17:10:38
A+ A-

Geçtiğimiz senelerde Corolla modelinde tespit edilen hata nedeniyle bir çok aracı geri çağıran Toyota,  tespit etmiş olduğu 5 ayrı sorun nedeniyle dünya genelinde toplam 6.4 Milyon aracı geri çağırdığını duyurdu.

Yaris, Corolla ve RAV 4 modellerini de kapsayan toplam 27 model bu geri çağırılmadan etkilenmiş durumda.  Şirketten yapılan açıklamaya göre, geri çağırılan araçların çoğunda direksiyonların çevrildiği esnada hava yastıklarının açılmamasına neden olan sorunun tespit edildiği bu nedenle araçların güvenlik sorunu teşkil ettiği ifade edildi. Ayrıca araçların bazılarında da yangın riskini arttıran bir sorun tespit edildiği belirtildi.

Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamada yukarıda anlatılan sorunların bugüne kadar herhangi bir ölüm yada yaralanmaya yol açmadığı belirtildi.

Bir başka habere göre ise Toyota firması tarafından geliştirilen Hybrid teknolojisinde tespit edilen bir sorun nedeniyle 2 ay içerisinde 1.9 milyon aracın daha geri çağırılacağı söyleniyor.

Toyota'nın yaşanan bu sorunlar nedeniyle 1.2 Milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiğini açıklaması da şirketin güven duyulan şirketler arasında  yer almasının nedeni olarak gösterildi.

Yapılan bu açıklamalar ışığında Toyota'yı tercih edecek kullanıcıların akıllarında hep bir soru işareti kalacak gibi görünse de şirketin yaşadığı hataları kabul etmesi sanırım bu durumu telafi edebilecektir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.