Trustrank Nedir?

09.04.2015 17:05:49
A+ A-

Trustrank Nedir?

Bugünkü konumuzda transtank nedir? konusunu kısaca işleyerek, siz grafik tasarımcı, web tasarımcı ve kendi seo hizmetini kendisi sağlamaya çalışan arkadaşlara faydalı olmaya çalışacağız.

Trustrank Standford Üniversitesi ve Yahoo işbirliği ile internet verilerine karşı uygulanan spam saldırılara karşı oluşturulmuş bir analiz yöntemidir.

Nasıl Çalışır?

Trustrank kök dizin sistemine dayanan bir prensibe sahiptir. Editörlerin güvenilirliğini onayladığı siteler ve bu sitelerde yer alan linkler, puanlama sistemine tabi tutulur. Bu sayede ana link(site) örneğin 100 puan almışken diğer siteler buna oranlar 70-80 puan alarak dizinde yükselirler.

Daha öncelerde pagerank altyapısıyla işleyen google analiz sistemi artık 2008’den ve 2014 itibraiyle de tamamen trustrank’a ağırlık vermiş bulunmaktadır. Ancak bu durum size pagerank’ın kendi özeliğini yitirdiğini ifade etmesin. İki şekilde de değerlerini yüksek tutmayı başaran siteler, tek taraflı puan sağlayan sitelere göre daha önde yer alırlar.

Peki Ne Yapmalı?

Öncelikle blog sahibi arkadaşların özgün içeriğe ağırlık vermeleri birinci kural. Daha sonra ise sosyal medya paylaşımlarına ağrılık vermeli ve gerçek kulanıcıları sitesine veya sitesinden sosyal medya platformlarına yönlendirebilmelidir. Bu nedenle her blog sahibi sosyal medya paylaşım ikonlarını sitesinde bulundurarak trustrank değerlerini artırabilir.

Kopyala-yapıştır tekniğini tarihe gömerek en azından alıntı veya kaynak link yöntemine geçilmeli. Çünkü google böcekleri aynı yazıyı daha önce yazılmış bir sitede tespit ettiğinde sizin değil onun link değerlerine artı verecektir.

Özet Olarak, Bloglarımızda daha özgün içerikler barındırıp, sosyla medyayla aynı anda hareket etmeyi ve sitemize daha çok gerçek kulanıcı çekmeyi hedeflemeliyiz. Bu anlamda artı olarak google adwords reklamları da işinize yarayacaktır.

Saygılarımla Alper Kaya

Daha fazla bilgi için: http://www.dijitalkatip.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.