Tuzsuz tuz neden yok?

05.03.2015 10:12:03
A+ A-

Biz sanıyoruz ki, sandırılıyoruz ki herşeyin en iyisini, en doğrusunu Batılılar bilir; bilim, teknoloji, felsefe, edebiyat, sanat, demokrasi, adalet, özgürlük yalnızca onların işidir oysa örneğin ben 'üç boyutlu yazıcı' denilen şey medyaya haber olarak düşmeden 4 ay önce bu konuda kuramsal bir yazı yazmaya hazırlanıyordum, 'Ha bugün, ha yarın' derken bir akşam bu şeyin Abd'de üretildiğini haberlerden öğrendim; bu şeyi ben insanların, ölmüşlerinin fotoğraflarının bir ekrana tutulup, ekranın da o fotoğraftan, o kişinin, gerçek boyda, gerçeğe tıpatıp benzeyen bir heykelini vermesi olarak düşünüyordum ki bu düşüncemin üç boyutlu yazıcı icat edilmeden ya da medyaya haber olarak verilmeden önce başladığıma bir kanıt da insnaların ölülerini evlerinde saklayabilme hakları konulu yazımdır; yine örneğin biz 'Duygusal zeka' kitapı(kitabı) ile henüz tanışmamışken duygusal zeka üzerine yazılar yazıyordum defterime. Yani düşünürler, alimler, bilgeler, mucitler, bilimle-felsefeyle uğraşanlar yerine yerine dansözlerin, mankenlerin, modacıların, futbolcuların, popçuların, rockçıların, ünlü denilen yoz kişilerin, çıplakların baştaçı(baş tacı) edildiği bir ülkede, toplum biçiminde, ülke biçiminde başka şey de beklenemez yani ille Batılılar yapacak, biz de şakşaklayacağız; biz de kendimizi cehaletle, nefsle mutlu etmeyi var olmak sanacağız yani Batı yapsın da biz nasıl olsa alırız.
 
Bu bağlamdan diyorum: Şeker hastalarının kullanmakta olduğu şekersiz şeker var da yüksek tansiyon hastalarının kullanabileceği tuzsuz tuz acaba neden yok? Yok çünkü böyle düşüncelerimi yazmadan önce internetde orta halli bir araştırma yaparım ve internetde 'tuzsuz tuz' diye birşey görmedim, demek ki yok.
 
Yok, yok; Batı yapsın, biz alırız; biz cehaletimizi, nefsimizi, keyifimizi(keyfimizi) bozmayalım. İngilizcede 'turkey' iyi ki hindi anlamıma geliyor ve gerçekte bundan gocunmamızı da anlamıyorum çünkü hindi tüm gün düşünmekle özdeşleştirilen birşeydir ve tüm gün düşünebilmek de güzel, iyi, doğru, yararlı birşeydir; ya kaplumbağa anlamına gelseydi? Bilimde, teknolojide, felsefede, edebiyatta o kadar yavaşızki(yavaşız ki).
 
Evet; tuzsuz tuz neden yok? Batı henüz yapmadı diye mi?
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 5.3.15/09.37