Twitter Tuzağı

18.07.2014 18:00:00
A+ A-


     Geçenlerde aklıma bir soru takıldı. Ve bu konuda bazı analizler yaptıktan sonra twitter'ımı kapatma kararı aldım, kapattım. Sorum şuydu: "Twitter gerçekten gerekli mi?" birkaç kişiye bu soruyu yönelttim. Pek de gerekli olduğunu söyleyen olmadı. Peki neden bu mecrada yer alıyorduk? Kafamda deli sorular.. 

    Kendi düşüncelerimi açıklayayım. Bence tamamiyle gereksiz. Kim ne yazmış, nereye gitmiş, ne içmiş, ne yemiş, nerede yüzmüş, nerede güneşlenmiş, nerede tatil yapmış, kime yürümüş, kısacası bizi ilgilendirmeyen ne olduysa bunlara bakmak tamamen saçma. Evet, bazı şeyleri öğrenmende veya bazı şeylerden haberdar olman için güzel bir aracı olabilir. Fakat bunu bir avantajı sayar ve diğer dezavantajlarıyla karşılaştırırsak durum hiç de iç açıcı değil, durum vahim maalesef. Eminim çoğu gencimiz hocası ders anlatırken, müdür bir konuşma yaparken, aile ortamında oturup bir şeyler konuşulurken(ki zaten bu artık çok nadir olur) tweet okuyor. Onu geçtim eve geliyor, odasına kapanıp daha da azmedip öyle bir odaklınıp öyle okuyor. Taa ki tuvaleti gelinceye kadar. Her insanda olduğu gibi bu da bir temel ihtiyaçtır tabii. Ama yine n'oluyor? Telefonu da yanında götürüyor. .ıçarken yine tweet okumaya devam ediyor. Hay aksi! Şimdi de okunacak tweet kalmıyor, hepsini okudu ve azmetti çünkü. Ama yetmiyor azimli bir şekilde o sayfada bir şeyler bulma umudunda yoluna devam ediyor. Sayfayı yeniliyor, yeni bir tweet yok. Kim kimi takip etmiş, kim kimi favlamış, o profilden o profile gezmeye devam ediyor. Kesinlikle o sayfadan çıkıp, telefonu cebine koyup da ''acaba gerçekten yapıyor muyum lan?!" diye merak edilmiyor. Az sonra çümbüş kopacak, evet. Aile fertleri endişelenmeye başlıyor. Neden? Çünkü bir bireyin tuvalatte 20 dakika vakit geçirmesi çok da normal olmasa gerek. Bağırıp çağırmaya başlıyorlar; ''Nurten bizim bu kız hiç tuvaletten çıkmıyor. Bir doktora mı götürsek?" Fenomenimiz bu sırada telefonu cebine atıp tuvaletten çıkma teleşına giriyor. Cebi yoksa da vücudunun ücra bir köşelerine o telefonu sıkıştırıyor. .ıçının temiz olması mı daha önemli yoksa bir tweetinin 20 fav alması mı? Önemli mi bunlar artık yaa, o artık bir fenomen(!) Bu gibi örnekler ve daha niceleri.. Çevremden de biliyorum. Belirttiğim gibi gündemi takip edebilme olanağın oluyor olabilir, evet bu doğru.  Ama düzenli olarak herhangi bir gazete alıp okusak, hangi gazete olduğu bile önemli değil. Daha da güzel olmaz mıydı? Daha bilinçlenmez miydi toplum veyahut gençler? Tuvaletteki o 20 dakikamızı en azından bir bulmaca çözerek geçirebilirdik. 

     Güzel espriler de olmuyor değil. Mizah kaynıyor. Ama o gencimiz oradaki o tweeti okurken yanıbaşında yapılan bir espriyi kaçırıyor belki de, evet bu ihtimal gayet açık ve net. Hayatından parçalar eksilliyor resmen. Dm'den yürümek, fav'dan yürümek gibi tabirler var bir de, nedir bilmem. Ne kadar gerçekçi ve samimi oluyor acaba? Bir ''günaydın'' demenin tadını veriyor mudur ki? Oysaki o kişiye bir ''merhaba, günaydın'' gibi sıradan cümleler söylese. Onu geçtim herhangi birine böyle bir şey söylese hayatı bambaşka şekillenecek belki. Ama günümüzde maalesef bunlar yok, hem de hiç. "Günaydııııın :)" tweeti 5-6 fav alacakken neden gidip birisine "günaydın" desin değil mi?

 Sırf ordan burdan mizah yapabilsin diye kendi soyunu aşağılayıp, yerin dibine sokan ve kendi soyuna küfreden insanları gördükçe üzülüyorum. Bazen de oturup düşünüyorum. Neden böyle?
İşte twitter böyle, o kadar çok dezavantajı var ki zaman kaybını avantaj sayılacak raddeye getiriyor. Durum çok vahim ya.
  
    Neden bir insan böyle salakça bir sitede kimin naptığından haberdar olmak ister ki? Neden bir şeye yönelip, bir şeylerlerle  meşgul olmak istemez? Eminim bu saydıklarıma dahil olan kimselerin ne herhangi bir uğraşı ne de bir hobisi vardır. Böyle bir nesil işte. Lütfen kullanmayalım ya. Ben ettim, siz etmeyin. Bu da böyle bir özeleştirim gibi bir şey olsun.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.