Ünlülerde sanatçı ve erkek sanatçı ölümlerinin yüksekliği araştırmam

16.05.2015 19:18:22
A+ A-

Benim ürettiğim bir kavram olan ‘Etkin yaşlılık yaşı’ yani kişiyi hayat karşısında istenç dışı olarak, doğal ve geri döndürülemez olarak %80-100 oranında edilgen kılan, dışa atan, bedensel güçsüz kılan yaşlılık durumu; gelişmiş ülkelerde yüksek, geri kalmış ülkelerde düşük olmasına karşın şu anki uygarlık doruğuna göre 90-100 olmasına karşın hem bu 90-100 ölçütüne göre hem de ülkelerin kendi yaşlılık ölçütlerine göre insanlar yaşlılıktan ölmüyorlar ise o ölümlerde, o ülkelerde ve dünyada sorun var demektir.
 
Bu yazı; genelde sanatçı sağlığı, özelde ise toplum sağlığı üstünde; sağlık sorunlarını saptamaya ve gidermeye yönelik amaçlı bir araştırma yazısıdır. Yazım yalnızca Türkiye’deki ve ünlü denilen kişileri konu edinmiştir ancak eğer Türkiye ile sınırlı ve istatistiksel eşleşme ya da oranlaşma uygun ise ‘Ünlü erkekler’ sözü ile toplumdaki tüm yetişkin erkekler de tanımlanmaktadır.
 
İnsanlar öldüğünde ‘Vadesi yetmiş, eceli gelmiş, vadesi bu kadarmış’ denilir ancak bilim ve felsefe yalnızca sonuçlara boyun eğmek değil sonuçların nedenlerini de incelemek zorundadır. Neden Afrika’da ecel çok sık ve ortalama 30 yaşlarında geliyor da, Batı’da ecel daha seyrek ve ortalama 80 yaşlarında geliyor? Neden zenginlere ecel daha seyrek ve daha geç geliyor da yoksullara çok sık ve daha erken geliyor? Neden bazı ülkelerde bayanlara ya da çocuklara ecel daha sık ve daha erken geliyor da, erkeklere daha seyrek ve daha geç geliyor? Neden bazı ülkelerde ecel; bayanlara ya da çocuklara daha seyrek ve geç geliyor da, erkeklere daha sık ve daha erken geliyor? Bilim ve felsefe; ölüm konusunda bu soruları sormak ve incelemek zorundadır. Bilim ve felsefe asla hiçbirşeyi kendi haline ve rastlantıya bırakmaz. Bilim ve felsefe için; rastlantı vardır ancak yoktur yani her rastlantının bile nedenleri vardır. Yani nedensiz rastlantı olmaz.
 
Bir ülkenin ünlülerinin ölüm nedenleri ve ölüm sıklığı ile o ülkedeki sağlık durumu ve sağlık sorunları arasında bir bağ olabileceğini ve halkın sağlık durumu konusunda da bilgi verebileceğini düşünüyorum. Bu tür incelemeler, araştırmalar, çalışmalar aynı zamanda; sigorta şirketleri açısından ve daha sağlıklı bir toplum ve ülke yaratmak açısından yani sağlık bakanlıkları açılarından da ve ilaç şirketleri, ilaç bilimcileri ve tıb açılarından da ve önlemler almak açısından yani önleyici tıb açısından da çok ve toplumda hangi hastalıkların egemen olduğu ve yayılmakda(yayılmakta) olduğunu yani toplumdaki bedensel sağlık durumundan, ruhsal sağlık durumuna kadar genel sorunları saptamak açısından da çok önemlidir bence.
 
Örneğin bir ülkenin ünlüleri genelde tırafik(trafik)kazalarında ölmekteler ise ünlülerin tırafik kurallarına uymadıklarını anlarız ve buna yönelik önlemler alınır. Örneğin bir ülkenin ünlüleri zararlı madde bağımlılığından ölmeye başlamışlar ise buna yönelik önlemler alınır. Örneğin bir ülkenin ünlülerinin ölüm nedenleri arasında intihar belirmeye başlamış ise buna yönelik önlemler alınır. Yani ülkelerin ünlülerinin hayatlarını ve ölümlerini izlemek; toplumun, halkın hayatını ve ölümlerini izlemeyi sağlayabilir bence.
 
2012 ve 2013 yılında ölen ünlü kişileri de anımsamış olalım:
A-2013 yılında ölen ünlüler (Bayan olanlar parantez içinde yazıldı.): 1-Metin Kaçan: 2013 ocakında(ocağında) öldü. İntihar. Yazar. 2-(Alev Sururi): Tiyatro/sinema sanatçısı. 3-Burhan Doğançay: 2013 ocakında öldü. Ressam. 4-İsmet Hürmüzlü: 2013 ocakında öldü. Tiyatro sanatçısı. 5-Mehmet Ali Birand: 2013 ocakında öldü. Kalp. Gazeteci. 6-Toktamış Ateş: 2013 ocakında öldü. Akademisyen. 7-Ahmet Mete Işıkara: 2013 ocakında öldü. Akademisyen. 8-(İsmet Kür): Yazar, öğretmen, Pınar Kür’ün annesi. 9-Savaş Akova:2013 ocakında öldü. Tiyatro sanatçısı. 10-Arif Peçenek: 2013 ocakında öldü. Teknik direktör(yönetici). 11-Ferdi Özbeğen: 2013 ocakında öldü. Kanser. Müzik sanatçısı. 12-Tekin Akmansoy/ (Nuri Kantar): 2013 şubatında öldü. Zatürre. Tiyatro sanatçısı. 13-Osman Gidişoğlu: 2013 şubatında öldü. Kalp. Tiyatro sanatçısı. 14-Müslüm Gürses: 2013 martında öldü. Kalp. Müzik sanatçısı. 15-Metin Serezli: 2013 martında öldü. Kanser. Tiyatro sanatçısı.
 
2013’ün şu günleri açısından, saptayabildiğim kadarı ile 13 erkek ünlüye karşılık yalnızca 2 kadın ünlü öldü. Yani oran yaklaşık olarak: 1/6. Bunların dokuzu ise sanatçı yani sanatçı ölümleri önde gidiyor.
 
2012 yılına baktığımızda da ölen erkek ünlülerin, ölen kadın ünlülere oranının hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. 2012 yılında 74 ünlü ölmüş; bunların 62’si erkek, 12’si bayan. Yani oran yine hemen hemen aynı: 1/6. Bu oran; bir yasa mı olmuş yoksa yalnızca bir rastlantı mı acaba? Ölen ünlülerin ise 50’ye yakını sanatçı yani ünlü ölümlerinde sanatçılar önde gidiyor. Bunun nedenleri araştırılmalıdır.
 
B- 2012 yılında ölen ünlüler (Abc’sel sıralı ya da ölüm tarihi sıralı değil. Bayanların isimleri parantez içinde.): 1-Erdoğan Arıca: Sıporcu(sporcu). 2-Ertuğ Engin: Müzik sanatçısı. 3-Hidayet Pelit: Genel özellikli sinema sanatçısı. 4-Nedim Çapman: Gazeteci, yazar. 5-Neşet Ertaş: Müzik sanatçısı. 6-Yurtsan Atakan: Gazeteci. 7-Cemil Özeren: Müzik sanatçısı. 8-Erdoğan Tuncel: Tiyatro sanatçısı. 9-Sabri Ülker: İşadamı. 10-Güngör Gençay: Yazar/şair. 11-İlhan Mimaroğlu: Yazar ve müzik sanatçısı. 12-(Güngör Erbayık): Tiyatro sanatçısı. 13-Mehmet Emin Ceylan: Tiyatro/sinema sanatçısı. 14-(Keriman Halis): Müzik sanatçısı ve manken. 15-Şerafettin Elçi: Siyasetçi. 16-(Leman Çidamlı): Tiyatro sanatçısı. 17-Atilla Dinçer: Tiyatro/sinema sanatçısı. 18-Rafi Emeksiz: Tiyatro/sinema oyuncusu. 19-Metin Erksan: Sinema sanatçısı. 20-Güngör Dilmen: Yazar ve tiyatro sanatçısı. 21-Mustafa Yılmaz: Sinema sanatçısı (Oyuncu ve yönetmen). 22-(Ayşe Nilgün Atılgan): Sinema ve ses sanatçısı. 23-Behçet Türkekul: Müzik sanatçısı. 24-Rauf Denktaş: Devlet adamı. 25-Orhan Boran: Sinema/tiyatro sanatçısı, sunucu. 26-(Sunay Sun): Tiyatro/sinema/müzik sanatçısı. 27-Kamil Sönmez: Müzik sanatçısı. 28-(Nilgün Atılgan): Tiyatro ve sinema sanatçısı. 29-Ekrem Bora: Sinema sanatçısı. 30-Atilla Dinçer: Tiyatro sanatçısı. 31-(Meral Okay): Tiyatro/sinema sanatçısı ve yazar. 32-Berkant: Müzik sanatçısı. 33-Savaş Eşici: Genel özellikli sinema sanatçısı. 34-Ümit Ömer Sevinç: Gurme. 35-Cevdet Akçalı: Siyasetçi. 36-İlhan Kantarcı: Tiyatro/sinema sanatçısı. 37-(Fatma Neslişah): Son Osmanlı kadın sultan. 38-Seyfi Teoman: Yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı. 39-Veli Akbaşlı: Genel özellikli sinema sanatçısı. 40-Müşfik Kenter: Tiyatro sanatçısı. 41-Tuncer Sevi: Sinema, tiyatro sanatçısı. 42-Ergin Orbey: Tiyatro-sinema sanatçısı. 43-Kerem Güney: Tiyatro/sinema/müzik sanatçısı. 44-Faruk Panter: Sinema sanatçısı. 45-(Ülkü Adatepe): Atatürk’ün manevi kızı. 46-(Ayten Alpman): Müzik sanatçısı. 47-Kahraman Acehan: Tiyatro/sinema sanatçısı. 48-Mücap Ofluoğlu: Tiyatro sanatçısı. 49-Ümit Enginsoy: Gazeteci. 50-Lami Ateş: Tiyatro/sinema sanatçısı. 51-Arslan Kacar: Sinema sanatçısı. 52-Cüneyt Türel: Tiyatro sanatçısı. 53-Erol Kardeseci: Tiyatro sanatçısı. 54-(Özel Batu): Sinema sanatçısı ve dansöz. 55-Lefter: Sıporcu. 56-Erol Günaydın: Tiyatro sanatçısı. 57-Bilgin Adalı: Yazar ve akademisyen. 58-Durmuş Çiğdem: Tiyatro ve müzik sanatçısı. 59-Ünsal Emre: Sinema oyuncusu. 60-Baykal Kent: Tiyatro sanatçısı. 61-Rekin Teksoy: Yazar/çevirmen/sinema eleştirmeni. 62-Asım Kocabıyık: İşadamı. 63-Azer Bülbül: Müzik sanatçısı. 64-Abdürrahim Karakoç: Şair, yazar. 65-(Evin Esen): Tiyatro sanatçısı. 66-(Meriç Soylu): Yönetici. 67-Hamit Hasbakal: Sinema sanatçısı. 68-Saffet Ulusoy: İşadamı. 69-(Aslı Nemutlu): Sıporcu. 70-Rahmi Kalaycıoğlu: Araştırmacı yazar. 71-Yusuf Kurçenli: Sinema yönetmeni ve senaryo yazarı. 72-Kemal Suman: İşadamı, yazar. 73-Hüseyin Aktaş: Sıporcu. 74-Metin Açıkgöz: Sinema sanatçısı (Senaryo yazarı).
 
Ünlülerde durum böyle ise toplum genelinde de böyle olabilir. Bunları düşünmek, araştırmak, incelemek gerekir.
 
Bu verileri ülkeye geneller isek kuramsal olarak; yani ülke genelinde de yetişkin erkek ölümlerinin, kadın ölümlerinden ortalama 3 kat çok olduğunu varsayar isek bunun nedenlerini ve çözümlerini de araştırmak, bulmak zorundayız.
 
Ülkemizde sanatçı ölümleri; ünlü ölümleri içinde neden yüksek orana sahip? Ünlü içinde sanatçı mı daha çok? Ünlü ölümleri içinde neden erkek ünlüler en büyük paya, orana sahip? Sanat ve sağlık uyumsuz, karşıt, düşman şeyler mi? Sanat neden yüksek ölüm oranına yol açıyor? Bu konu araştırılmalıdır ve tıbsal sonuçlar çıkartılmalıdır.
 
Bunun dışında; ya ülkemizde bayan ünlü az ya da bayanlar erkeklerden daha çok yaşıyorlar.
 
Eğer sanat ve bedensel sağlıksızlık iç içe ise ya sanat ve sağlık birleştirilmeli ya da belli bir yaştan sonra ya da tümden sanattan uzak durulmalıdır bu durumda. Bence en doğrusu, bilimseli; sanat ile sağlıksızlığı değil, sanat ile sağlığı birleştirmektir, birleştirebilmektir. Bunun da temeli; sağlığa zararlı zevklerden, sağlığa zararlı ortamlardan ve sağlıksız hayattan uzak durmaktır ki demek istediğim sağlık da hem bedensel hem de ruhsal sağlıktır.
 
Dikkatimi çekti(çekdi), merak ettim(etdim). Bildireyim dedim.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk-Türkiye bilgesi
İnternetde yayın zamanı: 13 mart 2013/07.58