Uydudan Genişbant Internet Hizmeti

06.03.2015 15:56:58
A+ A-

Uydudan Genişbant Internet Hizmeti

"Uydu internet" çoğunlukla geo uyduları aracılığıyla sağlanan bir internet erişim yöntemidir. Uydu internet terminali nispeten küçük uydu çanağından verileri alır ve ekvator üzerinden 22.300 mil uzaklıktaki geo uydularına gönderir. Geo yörüngeli uydu “Hub” adı verilen Uydu Yer İstasyonuna bu verileri iletir (ve alır). Uydu Yer İstasyonunun kendisi  internete bağlıdır dolayısıyla uydu internet terminali -uydu anteninden internete doğru yapılan tüm iletişim Hub üzerinden geçer.

uydu internet

Uydu internetin pek çok avantajı vardır:

Geniş Kapsama Alanı

"Dünya üzerinde herhangi bir yeri kapsama", uydu iletişimi kullanmanın en önemli avantajıdır. Yörüngede bulunan tek bir uydu okyanus ya da kıtalar gibi büyük mesafeleri kapsayarak hizmet verebilir. Bu geniş alan kapsaması uzak yerlerdeki noktalara yüksek hızlı internet erişimini mümkün kılar. Ayrıca geniş coğrafyalara yayılmış birçok uzak yeri güvenli bir şekilde bağlamak da mümkündür.

Off-shore petrol araması gibi iş kollarında firmalar için, doğrudan merkez ile iletişim kurmak neredeyse imkansızdır. Bu tür gereksinimler için, uydu en etkili ve doğru seçenektir. Uydu bağlantısı hizmetini almak için  sadece bir güç kaynağına ve uydu bakış yönüne engel olmayacak bir kurulum alanı bulunması yeterlidir.

Yüksek hız

Uydu internet ile ilgili dikkat edilecek önemli hususlardan birisi hızdır. Çoğu uydu internet sağlayıcıları bazen karasal bağlantılardan  da daha hızlı olacak şekilde hizmet verebilmektedir.  Seçeneklerin kısıtlı olduğu noktalarda örneğin dial-up ya da yavaş DSL altyapılarında uydu bağlantısı en iyi seçenektir.

Uygun fiyatlı

Internet altyapısının olmadığı noktalara fiber hizmetinin götürülmesi km başına 10.000$ dan fazla bir yatırıma ihtiyaç duyar. Yüksek yatırıma ek olarak, fiber dağıtımını tamamlamak ve son kullanıcılara hazır hale getirmek  birkaç ay sürebilir. Karasal bağlantıların  sağlıklı çalışmadığı noktalarda, uydu internet hizmeti yüksek hızda internet erişimi için en uygun fiyatlı çözüm olacaktır.

Mekandan bağımsız - mobil çözümler

Herhangi bir yerde  geniş bant internet bağlantısının olması kadar bu bağlantının  istenilen başka bir yere taşınabilir olması çok büyük bir avantajdır.

Uydu üzerinden internet hizmeti hem sabit ve hem de mobil cihazlar ile mümkündür. Çanak anteni önünde uydu bakış açısı yönünde engel olmaması durumunda, son kullanıcı uydu kapsama alanındaki her hangi bir lokasyonda internet hizmetini almaya devam eder.

Güvenilirlik

Uydu internet bağlantıları sadece  uydu, Hub ve VSAT terminalinden oluştuğu için gibi,  kesintiye sebep olabilecek faktörler oldukça azdır. Karasal bağlantılar ile karşılaştırıldığında kesinti ihtimali çok düşüktür. Karasal internet bağlantılarında (kablo veya DSL) , şebeke kesintileri altyapı boyunca herhangi bir noktada oluşabilir.

Uydu internet hizmeti karasal bağlantılardan bağımsız çalıştığı için, sistemi besleyen güç şebekesi kesilmediği sürece bağlantı devam eder.

Hızlı ve kolay kurulum

Uydu internet sistemi birkaç saat içerisinde kolayca kurulabilir. Mobil ve taşınabilir uydu internet cihazları ile bu süre 10 dakikanın altına düşmektedir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.