Uzayın en sıcak ve en soğuk yeri neresi?

14.12.2015 21:21:15
A+ A-

 

Peki evrendeki sıcaklık en fazla kaç dereceye kadar çıkabilir?

Mutlak sıfır yani mutlak soğukluk noktasında maddelere ne olur?

Evrende bildiğimiz sıcaklık kavramı ne kadar değişebilir?

Pek çok kişi evrende bilinen en düşük sıcaklığın -273,15 derece ya da 0 Kelvin olduğunu bilir. Mutlak sıfır olarak kabul edilen bu sıcaklık, maddelerin içerisindeki en ufak ısının bile çekildiği ve maddenin atomlarına kadar donduğu sıcaklığı ifade eder.

? Evrende en soğuk yer:

Evrende en düşük sıcaklığın olduğu bir yer yoktur. Ancak Dünyamızdan 5000 ışık yılı uzaklıktaki Bumerang Nebulası -272 derece ile evrendeki en soğuk yer olarak kabul edilir.

? En Sıcak ve Soğuğa Dayanıklı Canlı:

Mikroskobik Tardigrat canlısı ya da diğer adı ile su ayısı, -272 derecede ve +151 derece ile en yüksek sıcaklıkta da hayatta kalmayı başarabilir. -272 derecede katı haldeki helyum erimeye, -269 derecede ise kaynamaya başlar.

? Güneş sistemimizdeki en soğuk gezegenler:

Güneş sistemimizdeki en soğuk gezegen -216 derece ile Uranüs'tür. Onu -184 derece ile Ay'ın karanlık yüzü ve -173 derece ile Merkür'ün güneş görmeyen kısımları izler.

? Oksijenin ısısı:

Nefes aldığımız oksijenin erime noktası -218 derece'dir. -183 derecede ise oksijen kaynar. Bu durum dünya koşullarında oksijenin gaz halinde kalmasını sağlar. Eğer oksijenin yapısı böyle olmasaydı, atmosferde oksijen bulunmayacaktı ve belki de insanlık var olmayacaktı.

? Güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen:

Güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen 462 derece ile Venüs'tür. Ancak formula1 araçlarının frenleri Venüs'ün yüzeyinden daha fazla ısınabilmektedir. Şimdiye kadar ölçülen en yüksek formula 1 araç fren ısısı 750 derecedir.

Yanan bir odun ateşi 1027 dereceye çıkarken, volkan patlamalarındaki lavların ısısı ise 1200 dereceye ulaşır.

Dünyanın merkezindeki demirin erime noktası 2861 dereceyken, dünyanın çekirdeğinin ısısı  6000 dereceyi bulur.

Kimyasal bir bombanın oluşturduğu sıcaklık 5000 derecelere, nükleer bir bombanın patlaması ile oluşan enerji ise 10.000 derecelere ulaşabilir.

Dünyaya hem ışık hem ısı kaynağı olan Güneş'in ısısı ise atmosferinde 1 milyon, çekirdeğinde ise 15 milyon derecedir.

CERN'deki Hadron Çarpıştırıcısı'nda ise şimdiye kadar dünya üzerindeki en yüksek sıcaklığa ulaşılmıştır ki bu, 5 trilyon 500 milyar derecedir.

? En yüksek sıcaklık:

Evrende bilinen en yüksek sıcaklık, diğer adıyla mutlak sıcaklık ise 1,420,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 derecedir. Bu değer, 1,42'nin yanına 32 sıfır eklenmesi ile oluşur. Bu sıcaklığa sadece evrenin yaratıldığı andan sonraki ilk 104. saniyede ulaşıldığı düşünülmektedir.

Amerikalı jeologlar Frank Press ve Raymond Siever, Dünya yüzeyinin ısısındaki ince ayara dikkat çekmişlerdir. Belirttiklerine göre, "yaşam sadece çok sınırlı bir ısı aralığında mümkündür ve bu ısı aralığı Güneş'in ısısı ile mutlak sıfır arasındaki muhtemel ısıların yaklaşık % 1'lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Dünya'nın ısısı ise tam bu dar aralıktadır." (F. Press, R. Siever, Earth, New York: W. H. Freeman, 1986, s. 4)

Bu ısı aralığının korunması, elbette Güneş ile Dünya arasındaki mesafe kadar, Güneş'in yaydığı ısı enerjisi ile de yakından ilişkilidir. Hesaplara göre Dünya'ya ulaşan Güneş enerjisindeki %10'luk bir azalma yeryüzünün metrelerce kalınlıkta bir buzul tabakası ile örtülmesiyle sonuçlanacaktır. Enerjinin biraz artması halinde ise tüm canlılar kavrularak öleceklerdir.

Dünya'nın ideal olan ısısının, gezegen içinde dengeli olarak dağıtımı da son derece önemlidir:

Nitekim bu dengenin sağlanması için çok özel bazı tedbirler alınmıştır. Örneğin, Dünyanın ekseninin 23 derece 27 dakikalık eğimi, kutuplarla ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler. Eğer bu eğim olmasaydı, kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki sıcaklık farkı çok daha fazla artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı.

"Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O'na yükselir." (Secde Suresi, 5)

Kaynak: http://evrimcilerneleridusunemez.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.