Vikipedi’nin sonunu sözde bağımsız editörler mi getirecek?

01.12.2014 16:09:17
A+ A-

vikipedi-ozanilginoglu-com-1-3494-4066-FB2A.jpg" style="width: 200px; height: 200px; float: right;" />Sorunlar bazen çözümleri, çözümsüzlükler de böyle yazıları beraberinde getiriyor. Bilindiği üzere Vikipedi, online ansiklopedi. Ve çoğunluğu gönüllü ordusundan oluşan editörlerden oluşuyor. Bakınız Vikipedi nedir?

Kabaca bu şekilde ifade ettikten sonra, doğru bilgiyi araştırarak düzenlemelerle bizi neredeyse sonsuz karmaşık bilgilerden doğruluğu araştırılmış bilgilere ulaştırıyorlar. Bu tanım 2012 yılına kadar doğruydu. Ama 2012 yılında bir durum patlak verdi. Sözde bağımsız bir çok editör SEO çalışmaları kapsamında para karşılığı bazı düzenlemeleri yaparken bazılarını da firmalara baskı kurarak ya siliyor ya da eklemiyorlarmış!

www.btnet.com.tr'nin haberine göre, "içeriğinde milyonlarca bilgiyi barındıran Wikipedia'nın önde gelen iki editörü Roger Bamkin ve Max Klein para kazanmak amacıyla sitedeki içerikleri değiştirdiği" ortaya çıkmış. Buraya kadar uluslararası olan sorun, bence ülkemizde de bu işleri yapıp, para kazanan bir çok editör var. Aynı araştırmanın bizde de yapılması gerek. Yoksa bazı iyi niyetli yaklaşımların altından farklı sonuçlar çıkamaz.

Devamını okumak için tıklayınız...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.