Web Hosting ve Barındırma Hizmeti Nedir?

24.07.2014 19:37:28
A+ A-

Radikal Blog'a arada bir yazı yazıyorum. Çalıştığım sektör Bilişim olduğu için diğer konular da pek haber yazmıyorum. Gelelim konumuza, herkes ne iş yaptığımı sorduğunda Bilişim sektöründe çalışıyorum, nasıl yani tam olarak ne iş yapıyorsun diye soruyorlar. Hosting sektöründe çalışıyorum diyorum, tabi bunu yine anlamıyorlar ve daha da detaya girmem gerekiyor. İnternet'i en yaygın kullanan ülkeler arasındaTürkiye'de yer alıyor.

 

Web Hosting Nedir?

İnternet sitesini yayınlamak amacı ile kullanılan bir yapıdır. Bu barındırma yapısı dört'e (4)'e arılmaktadır. Bunları yazının devamında sırası ile açıklayacağım. Bu yapının içinde web sitenizin sayfalarını, içerisinde ki resim veya video gibi materyalleri saklayıp internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlamak için kullanılır. Bu yapı için özel olarak hazırlanmış ve internet bağlantısı çok yüksek olan ve yüzlerce hatta binlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda yayınlanmaktadır. Bu bilgisayarlar dışarıdan baktığımız da evimizde ki kasalardan bir farkı yok. Sadece içerisindeki donanımlar, Hard Disk, Power, İşlemci ve Ram gibi parçaların diğer bilgisayarlara göre daha yüksek ve daha iyi şekilde hazırlanmış olmasıdır.  Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Web Hosting işini yapan yüzlerce firma bulunuyor, aslında büyük bir kısmına firma demek mantıksız ama biz yinede firma olarak gösterelim. Bu işi ciddi anlamda meslek edinmiş, kendini sadece bu iş için adamış az sayıda firma bulunuyor.

Barındırma Türleri Neler?

Paylaşımlı Hosting / Shared Hosting

Adından da anlaşılacağı gibi bir sunucunun paylaşıma açılıp içerisinde çok sayıda, sunucunun özelliğine bağlı olarak 1000-3000 arası veya daha fazla sayıda web sitesi barındırmak için kullanılır. Paylaşımlı Hosting'ler maliyet olarak düşüktür yeni başlayan birisi için ilk etapta paylaşımlı hosting kullanmak daha mantıklıdır.

Reseller Hosting / Bayi Hosting

Paylaşımlı Hosting'den tek farklı birden fazla sitenizi tek bir hesap altında yönetmeniz için hazırlanan bir sistem. Bu sistem yine paylaşımlı hosting sunucularında barındırılır. Paylaşımlı Hosting'e göre alan, trafik ve barındıracağınız site limiti yüksek olur.

Sunucu Barındırma / Co-Location

İsminden de anlaşılacağı gibi kendinize ait bir web sunucunuz var ise bunu barındırma hizmeti sağlayan firmalara gönderip sadece elektrik ve hat maliyetini ödeyerek sitelerinizi veya varsa oyun sunucularınızı kendi sunucunuzda toplayıp yönetebilir, daha sonra farklı bir firmaya taşınmak istediğiniz de sadece kasanızı alıp yeni firmanızda elektrige bağlayıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kiralık Sunucu / Dedicated Hosting

Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.

Hosting Türleri Nedir?

Hosting ve Reseller türleri ikiye ayrılmaktadır. Windows Hosting / Reseller Hosting ve Linux Hosting / Reseller Hosting kullanacağınız sisteme göre seçim yapabilirsiniz. Eğer PHP tabanlı bir web sitesi hazırlamayı düşünüyorsanız Linux Hosting seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer ASP tabanlı bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız Windows Hosting almalısınız, Windows Hosting'de PHP tabanlı yazılımlar kullanabilirsiniz ama performansı Linux Hosting'e göre biraz daha düşük olur. Eğer ki hem PHP hem ASP tabanlı yazılım kullanacaksanız Windows Hosting Almanız daha iyi olacak, bütçeniz var ise Hem Linux hem de Windows olarak iki farklı Hosting veya Reseller paketi alırsanız işinizi rahatlıkla görürsünüz.

 

Bir önceki yazım olan Demirtaş'a Bir Alevi Kardeşimizden Mektup yazısını okuyabilirsiniz

 

ETİKETLER: web hosting, web hosting nedir, barındırma hizmeti, barındırma hizmeti nedir, reseller hosting,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.