Web Sitesi Tasarım Brifingleri Nasıl Olmalı ?

23.11.2014 20:18:54
A+ A-

Web sitesi tasarımı na başlamadan önce, en önemli olan elinizde tasarımı yapılacak le alakalı bilgilerin anlaşılır ve bir arada bulunmasıdır.

Foksiyonel ve içerik açışından bir araya toplanmış bilgilere brifing denilmektedir. Sayfaların kurgulanması ve süreçin yönetilmesi brifing üzerinden planlama yapılmaktadır. İyi derecede hazırlanmış bir brifing için olması gereken prensipler aşağıda göründüğü gibi hazırlanmış olmalıdır.

Amaçların ve Hedeflerin Belirlenmesi

Web tasarımı yapılacak olan iş ve sektör ile alakalı tüm fikirler özgün olarak ortaya konulmalıdır.
Sitenin amaçları ve hedefleri analiz edilmeli son olarak bu yönlu bilgiler brifinge ilave edilmelidir.

Zamanlama ve Bütçenin Belirlenmesi

Yapılcak projenin zamanlaması ve bütçelendirilmesi olabildiğince hassas konulardır. Zamanlama ve süreç net olarak belirlenmeli planlaması yapılmaktadır.

Daha önceden yapılan planma proje sahibini ve projeyi yapan kişinin daha rahat, verimli ve profesyonel çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Proje Kapsamı ve Hedef Kitle Belirleme

Hedef kitlenin analiz edilip belirlenmesi web tasarım yapılırken karar verilmesine yardımcı olacak unsurlardandır.
Örneğin : Mobilya sitesi ile Elektronik ürünleri içeren iki site arasındaki içerik unsurları ve tasarım şeması farklı olacaktır.
Proje tasarımı yaparken detaya inmekten kaçınmayın. Unutmayın detaylar ve özel çözümler hazırlayacağınız web tasarımı nızda farkınızı ortaya koyacaktır.

Görsel elementler ve Sitil Belirleme

Web tasarımı yapılacak olan kurumun ve ya projenin grafik, makale, ve video içerikleri mutlaka temin edilmelidir. Web sitesi tasarımı için sitil belirlerken müşterinizle iletişim halinde olun bilgi, görüş ve fikirlerinizi paylaşın görüşlerini alın. Ortak bir fikir oluşturun.
Fikir alışverişinden sonra web sitesine vereceğiniz sitil için gerekli olan elementleri bir araya toparlayın ve kafanızda projeyi oluşturmaya başlayın.

Farklı doku ve fırça teknikleri kullanarak tasarımınıza başlayın!

Yapılacak tasarımı kendinize tanımlayın!

Sağlam sonuça ulaşmak için tasarımı yapılacak olan projenin iyi ve kötü yönlerini belirleriyin. Net bir kanı üzerinde yoğunlaşın. Web tasarımı yapılacak olan projeye uyğun dokuyu yakalamak için konusuna uygun görseler ve çizimler kullanın.

Tüm bu birifingleri belirlemek ve netleştirmek size en verimli çalışmayı sunmak için yeterli olacaktır. Bu brifing ve unsurları belirlemek size zaman ve planlama da ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Yazının kaynağıhttp://aceksemedia.com/web-tasarim/web-sitesi-tasarim-brifingi-nasil-olmali.htmlYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.