Web sitesi tasarımında CSS kullanımı ve avantajları

20.11.2014 21:45:55
A+ A-

Cascading Style Sheets  Türkçe kelime karşılığı ; Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir internet teknolojisidir.

İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir. 

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır.

CSS kodları, HTML kodlarının içine yazılabildiği gibi harici bir CSS dosyası oluşturularak da işlem yaptırılabilir. Türüne göre <BODY> ya da <HEAD> bölümlerinde yer alır. Ayrıca <link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" /> koduyla CSS dosyası çalışma sayfasına eklenebilir. Onları ayrı dosyada veya dosyalarda saklamak, onları değişik HTML sayfalarınca kullanılmasını sağlar, aynı sayfanın değişik aygıtlara göre formatlandırılmasını kolaylaştırır, sunumla yapıyı ayırarak değişiklik yapılmasını ekonomikleştirir.

ÖRNEK CSS ÇALIŞMASI

<html>
<head>
 
<style>
#AcekseBox{
       width:300px; 
       height:87px; 
       border:solid 1px}
 
.AcekseLogo{
       background:url(http://aceksemedia.com/wp-content/uploads/ACEKSEMEDIA-WEB-LOGO3-300x87.png)}
</style>
 
</head>
<body>
 
<div id="AcekseBox">
<div class="AcekseLogo"> </div>
</div>
 
</body>
</html>

ÖRNEK CSS ÇALIŞMASI BİTİŞ

Web tasarım çaşımalarınıza renk katar. çok büyük kolaylık ve olanaklar sunar web tasarımı yapılırken son olarak CSS3 aktif olarak kullanılmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.