Web Tasarımda Responsive Etkisi

17.11.2015 11:16:32
A+ A-

Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi mobil platformların kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, farklı ekran çözünürlüklerine uyumlu görüntülenme sorunu yaşanmaya başlandı. İlkin hayatımıza mobil siteler girdi. Bu pek de pratik olmayan platform için farklı bir tasarım hazırlanır, web siteye akıllı telefondan giriş yapıldığında veriler m. uzantılı bir dizinden çekilirdi.  Responsive (esneklik ) yapıların ortaya çıkması sayesinde sadece kod uyumlandırmasıyla aynı tasarımın, farklı ekran çözünürlüklerinde düzgün görüntülenebilmesi sağlanabildi.

 

Responsive gelişiminin öncülüğünü Twitter yaptı

Sosyal medya devi Twitter, geliştirdiği ve ücretsiz olarak açık kaynaklı olarak yayınladığı bootstrap framework'ü ile esnek yapıların yaygınlaşmasını sağladı. Öncesinde ve sonrasında benzer framework'ler ortaya çıkmış olsa da hiç biri Bootstrap kadar genel kabul görmedi.


Tasarım anlayışını değiştirdi

Mobil uyumlu web siteler tasarım anlayışını da değiştirdi. Eski realizm (gölgeli, renk geçişli, kabarmalı) tasarım akımı terkedildi, flat (düz) ve kolayca uyum sağlayabilen stiller ve teknikler kullanılmaya başlandı. Böylelikle web arayüz tasarımları daha sade, minimalist ve estetik değeri yüksek hale geldi.
 

Türkiye'de durum

Amerika, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde hızlıca kabul gören esnek yapılara, Türkiye'de ise bir çok konuda olduğu gibi daha geç alışıldı. Tasarımcılar, Türkiye kullanıcılarının alışkanlıklarını değiştirebilmek  için  mobil uyumlu tasarımda önce gölge, renk geçişi, kabartma gibi unsurları  kullandılar. Ana yapı kanıksandıkça da yavaş yavaş bu stilleri terkederek tamamen flat stiline yöneldiler.  Türkiye'de ise mobil uyumlu esnek tasarım yaklaşımın öncülüğünü bilişim alanında ipi göğüsleyen İstanbul, Ankara ve Bursa web tasarım firmaları oldu.
 

2016 yılında da web tasarımda responsive etkisi gelişerek devam edecek.