Websiteniz Ne Kadar Kullanıcı Dostu?

09.10.2015 11:08:09
A+ A-

Daha önceki yazılarımızda alan adınızın öneminden, sitenize trafik sağlamanın yollarından bahsetmiştik. Bu hafta da, potansiyel müşteriniznin sitenize girmesini takip eden adımlardan bahsedeceğiz. Sitenizin bir tarzı ve sağlam bir içeriği olmalı. Şirketinizin profesyonelliği ve işinizde ciddi olduğunuz sitenize de yansımalı.

Kitabı kapağına göre yargılamak, bir websitesi hakkında karara varırken de geçerli. Bir websitesinin kalitesini yargılamak bir saniye gibi bir zaman alıyor. Eminim siz de internette bir ürün veya hizmet ararken, sadece ana sayfalarına bakıp, size göre kaliteli bir site bulana kadar birçok siteyi kolayca elemişsinizdir.

Öncelikle websitenizin tasarımı kusursuz olmalı. Websiteniz, üzerinde "Günün her saati açığız" tabelası olan bir mağaza vitrini gibidir. Müşterileriniz diledikleri her an sitenize uğrayabilir, o yüzden kaliteli bir kullanıcı deneyimi kritik önem taşıyor.

Websitenizi tasarlarken müşterinizin gözünden bakın. Unutmayın ki yeni bir ürün veya hizmet ararken doğru bilgiye mümkün olduğunca çabuk ulaşmak isteriz. Adres, çalışma saatleri ve iletişim bilgileriniz belirgin olmalı.

Websiteniz sade olsun; karmaşadan uzak durun. Gereksiz bilgileri ortadan kaldırarak ziyaretçilerinizin kaybolmadan sitenizde dolaşmalarını sağlayabilirsiniz.

İnsanlar artık internete bilgisayardan çok cep telefonlarından veya tabletlerinden giriyor. Websitenizi tasarlarken bunu aklınızda bulundurun. Akıllı telefonunumuzdan mobil uyumlu olmayan bir siteye girdiğinizde ne kadar zorlandığınızı ve usandığınızı biliyorsunuz. Sitenizin her sayfasını birbiri ile benzer ve uyumlu tutun ki, kullanıcılarınız telefonlarından girdiğinde bir devamlılık hissini yakalasın.

Daha sonra, kullanıcı deneyimini daha da iyileşitirecek bir takım özellik eklemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, müşterilerinizin yeni mağazınızı ziyaret etmek için bir plan oluşturmalarını sağlayabilirisiniz. Mobil ajandalarına harita bilgilerinizi girebilmeleri, ziyaret planlarına uymak konusunda onları teşvik edecektir.

İlgi çekici içerikler, websitenize yeni müşteriler çekecektir. Online varlığınızı rakiplerinizden farklı kılmanın en iyi yollarından biri, şirketinizin bulunduğu sektör ile ilgili bloglar paylaşmaktır. İnsanları düşünmeye iten yorumlar şirketiniz hakkında konuşulmasını sağlayabilir ve böylece arama motorlarında daha görününür olabilirsiniz.

Ayrıca, e-mail adresinizin bir dijital kartvizit görevi gördüğünü hatırlatmakta yarar var. Alan adınızla uyumlu bir e-mail adresi almak müşterilerinizde tutarlılık ve güvenilirlik hissi yaratacaktır.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.