WordPress geliştirici kaynakları

27.01.2015 19:54:55
A+ A-

Görsel hafızası mükemmel olan ve gördüğü her şeyi hatırlayan hiç kimse ile karşılaşmadım.

Bazen televizyonda veya haber sitesinde felan haber olmadıkça bu tarz tiplerin varlığından bile haberdar olmayız. Çünkü onlar milyonda bir ortaya çıkacak kadar nadir oluyorlar.

Normal bir insan için hatırlamak çok kolay değildir. Özellikle bizim sektörde olanlar iyi bilirler her kodu veya fonksiyonu hatırlamak imkansızdır.

Örneğin PHP biliyorum diyen bir adam bile mükemmel bir biçimde bütün fonksiyonları bilemez ve hatırlayamaz.

PHP ortalama (temel) olarak 1500 fonksiyona sahip. (kaynak) Bu sayı yeni versionlarda artmış bile olabilir. Hatta modül ekledikçe biliyorsunuz bu fonksiyonlar artıyor.

Haliyle temeli iyi öğrenip fonksiyonlar için php.net açıp okumak bir zorunluluk diyebiliriz.

Önemli olan çözüm ararken nereye bakacağını bilmek.

Millet olarak çözüm arama ve üretme konusunda özürlü bir çoğunluğa sahibiz. Tam bu sebepten ötürü WordPress geliştirici meslektaşlarım için bu yazıyı derlemeye karar verdim.

Bu yazı içerisinde bahsettiğim yerleri düzenli bir biçimde kullanıyorum.

Kullanmadığım veya bilmediğim buraya eklenecek güzel yerler olabilir. Onları yorum olarak yazarsınız. Bu sayfayı genişletip güzel bir referans noktası yapabiliriz.

WordPress Geliştirici Kaynakları

Elbette ilk olarak codex.wordpress.org söylemek lazım. Resmi olarak fonksiyonların eklendiği ve wiki yazılan bir yerdir. İsterseniz siz de ekleme çıkarma yapabilirsiniz ve Türkçe geliştirilmesi için yardımcı olabilirsiniz. Bakmayın Türkçe dediğime Türkçe kısmı ingilizce kısımın anca %1 i kadarıdır. Bu sebeple İngilizce okumaya alışmanızı tavsiye ederim. Codex hiç kullanmadıysanız şu sayfadan başlayıp neyin nerede olduğunu öğrenmekle başlayabilirsiniz.

Sonrasında yeni açılan fakat hızla geliştirilen WordPress Code Reference bölümü var. Burası yeni diyorum çünkü 2014 ün ikinci yarısı gibi açıldı. Buranın mantığı Codex.Wiki nin aksine php yazılan kodlardaki yorum satırlarının otomatik biçimde açıklamalarının-parametlerlerinin çekilerek oluşturulması ve güncellenmesi.

Sonrasında pek bilinmeyen ama benim not defteri olarak kullandığım az ama çok önemli kodları paylaştığım codeprex.com tavsiye ederim. Burada çoğunluk WordPress kodları var fakat bazen kafama göre farklı dil veya konularda paylaşım da yapıyorum. Bir bakmanızı ve arada bir girmenizi tavsiye ederim. İşinizi kolaylaştıracak kalıplar bulabilirsiniz.

WordPress Kullanışlı Kod Siteleri

Ayrıca benim codeprex gibi bir çok kısa ve hazır kod paylaşan yerler var. Bu tarz kodlara İngilizce snippet deniyor. Sitelerin isimleri de genel olarak öyle.

Basit ama kullanışlı çözümler arayacak olursanız önce buraları bir gezin. Hatta buradaki çözümleri WordPress öğrenmek için bile denemenizi tavsiye ederim. En iyi öğrenme biçimi pratik yapmaktır.

  • http://wp-snippets.com/
  • http://wpsnipp.com/
  • http://www.wpfunction.me/
  • http://themesandco.com/code-snippets/
  • http://css-tricks.com/snippets/wordpress/
  • http://wp-snippet.com/

Bildiğim ve en çok kullanılan siteler bunlar.

Sizinde bildiğiniz WordPress Tema veya WordPress Geliştirmek için kaynak olursa yorum olarak yazmayı unutmayın.YORUMLAR

Başarılı bir yazı... -

Sinan bey sizi yakından takip eden birisiyim. Wordpress adına çok güzel ve faydalı paylaşımlar da bulunuyorsunuz. Wordpess konusunda sizden çok şey öğrendim. Umarım yazılarınızın devamı gelir. Başarılarınızın devamını diliyorum.

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.