WordPress ile kapalı gizli topluluk ve site kurmak

31.01.2015 00:44:42
A+ A-

Üyelik bazlı sistemler yapmak zordur. Üyelik kısıtlaması, içerikleri gizleme, üyelere yetkiler verme ve yönetme zor şeyler.

Fakat WordPress ile çoğu sorunda olduğu gibi düşünülmüş basit veya gelişmiş çözümler var.

Kolay Çözümler

Örneğin bugün not tutmak için açtığım bir siteyi güvenli hale getirmek için iki eklenti kurdum.

Birisi Force Login eklentisi adı üstünde giriş yapmaya zorla demek. Basit ve işlevsel bir eklentidir. Kurunca siteniz sadece giriş yapılarak görüntülenebilecek bir yer haline geliyor.

Kapalı bir topluluk kurmak için öncelikle bu eklentiyle başlayabilirsiniz. Kurmanız ve aktif etmeniz yeterli bir ayarı yok.

Kurduğum diğer eklenti ise Disable Feeds bu eklenti WordPress 'in RSS ve FEED özelliğini kapatıyor. Bilindiği üzere WordPress varsayılan olarak RSS aktif gelir.

Bunu ayrıca kapatmazsanız son güncel içeriklerinizi siteye birisi giriş yapmasa bile dolaylı bir biçimde erişmesi mümkün olabilir. Tam güvenlik olması açısından RSS de kapatmak lazım.

Bu iki eklenti temel olarak işiniz görüyor. Sitenizi güvenli ve sadece giriş yapılabilir hale getiriyor. İstediğiniz temayı kullanarak sitenizi içeride özelleştirebilirsiniz

Gelişmiş Çözümler

Gelişmiş olarak bir çok çözüm biliyorum fakat sizlere kullandığım ve geliştirmesini bizzat eğitim sitemde yaptığım eklentiyi tanıtacağım.

wpmudev'in geliştirdiği Membership eklentisi. Bu eklenti piyasadaki en gelişmiş üyelik ve yetki yönetim eklentilerinden birisidir.

İçerisinde varsayılan olarak tek seferlik, aylık veya yıllık biçimlerde ödeme yöntemlerine dayalı üyelik yapıları bulunuyor.

Eklenti ile yetki seviyeleri ve abonelik kategorileri oluşturabiliyorsunuz. Bu yetkilendirmeler ile ücretli ve ücretsiz üyelikli ve üyeliksiz bütün sitenizi geliştirebiliyorsunuz.

Varsayılan özellikleri ile sitenizi her hangi bir tema ile geliştirebilirsiniz. Fakat özel bir tema veya sistem geliştirmek isterseniz az kod yazmanız gerekebilir.

Örneğin sitemde yaptığım şu tarz bir abonelik bazlı sistem kurmak için geliştirme yaptım. Eklenti hem entegrasyon hemde ayarlar aşamasında size çok seçenek sunuyor.

İstatistik ekranından üyelikleri, ödemeleri ve yetkilendirmeleri takip edebiliyorsunuz. Size saat ve dakikasıyla kim neye üye veya abone olmuş görünebiliyor.

Bu eklentinin bir düğer güzelliği diğer wpmudev eklentileriyle uyumlu olması.

Örneğin bir Affiliet sistemine ihtiyacınız oldu diyelim. Aynı geliştiricilerin yaptığı eklentiyi kurup bu eklenti ile tam entegre kullanabiliyorsunuz.

Bu eklentilerin dışında elbette farklı seçeneklere sahipsiniz. Ücretsiz ve Ücretli pro sürümlü çok eklenti var.

Şuradan bu eklentilere ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.