Yakın ve Tehlikeli Dostumuz: "Andromeda Galaksisi"

02.05.2014 21:16:04
A+ A-

İlk defa 964 yılında İranlı gök bilimci Abdurrahman el-Sufi tarafından keşfedilen Andromeda Galaksisi  Messier 31M31 ve NGC 224 adıyla da bilinir ve gökyüzünde açık bir gecede görülebilen en uzak gök cismidir. Ayrıca Samanyolu Galaksimize en yakın olan galaksidir. Bize uzaklığı yaklaşık 2,5 milyon ışık yılıdır.

 

 

Samanyolu gibi spiral bir galaksi olan Andromeda 260.000 ışık yıllık çapı ile bizim galaksinin 2,5 katı büyüktür. Bizim galaksimizde yaklaşık 100 milyar yıldız varken Andromeda'da 1 trilyon yıldız olduğu var sayılır. Kütle bakımından bizim galaksimizden %25 daha büyüktür. Samanyolu Galaksisinin aksine son yıllarda merkezinde iki çekirdek olduğu konusunda tartışma başlamıştır.  Ayrıca bu galaksinin merkezinde son yıllarda yapılan gözlemde süper kütleli bir karadeliğin olduğu anlaşılmıştır.

 

 

Ancak şöyle bir sorun var NASA iki sene önce yaptığı bir açıklamada eğer böyle giderse Samanyolu ve Andromeda Galaksilerinin yaklaşık 5 milyar yıl sonra çarpışacaklarını ve birleşeceklerini öngörüyor. Hatta bu birleşme olduktan sonra "Milkomeda" adlı yeni bir galaksinin doğacağı görüşü hakimdir. Çünkü arada 2,5 milyon ışık yılı olmasına rağmen iki galaksi saniyede 112 km hızla birbirine yaklaşıyor. Bilim adamları o zamana kadar güneşin de kırmızı deve dönüşüp Merkür,Venüs ve Dünya gibi gezegenleri yutacağını da öngörüyor.

Eğer 5 milyar yıl içerisinde insanlık başka bir yaşanılabilir gezegen bulamazsa kaçınılmaz son bizi bekliyor olacak. YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.