Yapay Zekâ Google Rank Brain Geldi!

31.10.2015 00:17:30
A+ A-

 
Google kendini geliştirerek ilerlemeyi ve alanında ilk sırada kalmayı başaran bir firma. Yaptığı ve devreye aldığı yeni geliştirmeler arasında ise Rank Brain algoritması ya da sistemi olarak nitelendirilen çalışma da bulunuyor. Bu sistem yapay zekâ olarak nitelendiriliyor. Yani kendi deneyimleri ve diğer kaynakların çalışmaları sonucu ulaştığı verileri değerlendirerek kendini geliştirebiliyor. Görevi ise arama yapan kişilerin %15'lik kısmını oluşturan ve daha önce kullanılmamış, duyulmamış, alışılmamış kelimelerle arama yapan kişilerin mantıklı sonuçlara ulaşmasını sağlamak. 
 
Page Rank sistemi kendisini geliştiremiyor ve arama sonuçlarını sıralarken belirli, standart hale gelmiş kriterleri kullanıyordu. Dolayısıyla kullanılmayan kelimeler ile yapılan aramalar sonucunda yapılan puanlama ve sıralama hatalı olabiliyordu. Rank Brain sistemi ise aynı kriterlere uyacak şekilde tasarlanmış olarak görünüyor. Ama farkı arama yapan kişilerin ulaşmak istedikleri sonuçları anlamasında yatıyor. Böylece onları mümkün olduğu kadar hedefledikleri sonuca ulaştıracak, mantıklı olarak nitelendirilebilecek olan sonuçları ortaya koymak. Dolayısıyla web sitelerinin sıralamasını değiştirmeyi hedefleyen kişiler ya da bu işi profesyonel olarak yapan SEO uzmanları için bir tehdit oluşturmuyor. Çünkü sıralama yapmak için kullanılan kriterleri değiştirmiyor ve az kullanılan kelimeler ile yapılan sıralama sonuçlarını etkilemeyi hedefliyor. SEO uzmanları ise web siteleri için çalışmalar yaparken sık kullanılan, rekabeti yoğun bir şekilde hissedilen kelimeleri anahtar kelime olarak belirliyorlar. Yani yeni sistemin SEO çalışmaları üzerinde etkili olma ihtimali yok denecek kadar az.
 
Tabi Rank Brain sistemi belli bir süre kendisini geliştirdikten sonra diğer arama sonuçları üzerinde de etkili olmaya başlayabilir. Fakat bu gerçekleşirse SEO uzmanlarının işi daha da zorlaşmış olacak. Çünkü aramalar yapıldığında sonuçları etkileyen kaideler her kelimeye göre farklılık gösterebilecek. Bu durumda da belirli metotlara veya kurallara bağlı kalarak SEO çalışması yapmak mümkün olmayacak. Ama bu olasılığın oldukça zayıf olduğu söylenebilir. Çünkü Google ve arama motorlarının hedefi arama sonuçlarının belirlenen bir mantığa göre şekillenmesi. Ama her arama için farklı kriterler kullanarak bu sonuca erişilemez. Dolayısıyla yeni sistemin tüm arama sonuçları üzerinde etkili olma ihtimali oldukça düşük. En azından bazı farklı uygulamalarla desteklenmesi ve sıralamaların belirlenmiş mantık çerçevesinde yapılmasını sağlaması gerekecektir. Bu da yine SEO çalışmalarını farklı bir hale getirmeyecek, belki ufak değişiklikler yapılmasına sebep olacaktır. 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.