Yaşlıların dünyası gençlerin dünyasına benzemez

30.10.2014 16:32:06
A+ A-

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü.

Dünya Sağlık Örgütü 65 yaşı, BM ise 60 yaşı sınır olarak alıyor.

Türkiye’de antik kent ve müzelere 65 yaş üstündeyseniz bedava girebiliyorsunuz. Son olay da, artık 65 yaş üstü olanlar belediye otobüslerinde bedava yolculuk yapabiliyorlar. Grip aşısının da 65 yaş üstündeyseniz bedeli devlet tarafından karşılanıyor.

Cumhuriyet gazetesinin ‘sürdürülebilir yaşam’ ekindeki bir yazıdan yaşlılar için şöyle bir notu almadan geçmeyeyim:

“Yaşlıların zamanı bol ama enerjisi ve sosyal ortamları azdır.”

Yaşlılık sosyal uyum bozukluğu demek aynı zamanda. İletişimi zor bir zaman dilimi. Kulak duymaz, göz görmez, hareketler sorunlu, algılama zayıf, etkisi az, ağrıları çok say sayabildiğince.

Vücudun ediminin azaldığı ve yavaşladığı bu yaş dönemindeki insan sayısı dünyada giderek artıyor.

BM Nüfus Fonu ’21. Yüzyılda Yaşlanma’ raporuna göre Türkiye’de 60 yaş üstü nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2012 yılında yüzde 9,6 iken, 2050’de yüzde 26 olacakmış.

Bakıldığında huzurevleri yaşamımızda yer etmeye başladı. Üzülerek de olsa söylemekten korkmamalıyız, yaşlılar artık çoluk çocuğu için yük olma konumuna doğru giderek ilerlemektedir.

Kapitalizm ve küresel ekonomi açısından bakıldığında, yaşlılar belki de artık ilaç dışında başka bir şey tüketemeyen gereksiz canlılar olarak da algılanabilir.

Japonlar’ın bir filminde epeyce yaşlı insanların zor yaşam koşulları yüzünden bir dağdaki mağaraya bırakılışı anlatılıyordu. Sarsıcı, ama gerçekti.

Gençliğe yaşlıları anlatamazsınız, ne deseniz boştur algılamaz onlar, yalnız orta yaşa gelmiş insanların yaşlılığı iyi algılaması ve bilmesi gerekir. Yaşadığımız sürece hepimiz yaşlanacağız.

Yaşlılığın en güzel yanı ise ayakta kalabilmek, kendi sorunlarını iyi kötü çözebilmektir. İleri yaşlılık da sürdürülebilir yaşam enerjisi çok önemli. Ne yazık, kimsenin elinde değil bu!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.