Yeni kimlik önerim

08.06.2015 19:29:01
A+ A-

Sözümona; birer güvenlik aracı olan kimlik bilgileri ortalıkta uçuşuyor, öyle ki ticarete bile konu olmuşlar, alınıp satılıyorlar sahiplerinden habersiz. 100.000 tane kimlik bilgisi 450 Tl'ye satılıyormuş, parayı bastırana. 1.000 tane kıredi(kredi) kartı bilgisi de 900 Tl imiş. Korkunç bir durum bu. Sonra da masum insanların başlarına bir sürü iş açılıyor. Kimlik numaraları(sayıları) heryerde uluorta. Doktor reçete veriyor, üstünde kimlik sayısı, kargocu kimlik sayısı istiyor, şu kimlik sayısı istiyor, bu kimlik sayısı istiyor; güvenliklere kimlik bırakıyorsun, üstlerinde kimlik sayısı var; kimliğini biryerde unutuyorsun ya da düşürüyorsun, üzerinde kimlik sayısı da var. Bu durumda, böyle olacaksa kimlik sayısılarını(sayılarını) devletler hiç vermesinler daha iyi. 
 
Çipli, ses kayıtlı, parmak izi kayıtlı, çift kimlik öneriyorum. Birinde yani yetkililerce sorulduğunda gösterilecek birinci kimlikte yalnızca bayrak simgesi, TÜRKİYE CUMHURİYETİ, fotoğraf, kimlik sayısı(numarası), kan gırubu(grubu), doğum tarihi, doğum yeri ili, parmak izi, medeni durum, cinsiyet, ses kaydı gibi her işte gerekli, herkese gerekli, polise gösterilecek bilgiler olacak yalnızca ve fotoğraf, kimlik sayısı, doğum tarihi ve kan gırubu dışındaki bilgiler de kimlikteki çipte saklı-kayıtlı olacak ve ancak izin verilen yetkililerce ve kurumlarca, kuruluşlarca çip okuma makinası ile okunabilecekler yani birinci kimlikte görünürde yalnızca fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri ili ve kimlik sayısı olacak, öteki bilgiler birinci kimliğin çipinde, saklı olacak. Ad, soyad, doğum yeri ilçesi, mahalle-köy, cilt no, aile sıra no, sıra no, kayıt no, veriliş tarihi gibi öteki bilgiler ise ikinci bir kimlikte olacak ve ancak mahkeme kararıyla gösterilebilecek ya da savcılıkta, mahkemede gösterilebilecek ve bu kimlikte ise kimlik sayısı çipte saklı-kayıtlı olacak ve ancak çip okuma makinasıyla okunabilecek. Noter işlemleri de yalnızca birinci kimlikle yapılacak. Birinci kimlikleri görmeye yetkili olanlarda çipteki bilgileri görmeye yarayan çip makinaları olacak ancak o bilgiler o makinalara asla kayıt edilemeyecek. Kargoculara ve benzerlerine ise asla çipteki bilgiler gösterilmeyecek, verilmeyecek ancak isterlerse çipten ses onayı yapabilecekler ve ses onay makinası taşıyabilecekler. Bankalar da yalnızca birinci kimlikteki görünen bilgilerle yetinecekler ancak isterlerse çipten ses onayı yapabilecekler ve ses onay makinası bulundurabilecekler. Noterler için de aynı şey söz konusu. Postalarda, kargolarda ad ve soyad yerine yalnızca kimlik sayısı olacak ad ve soyad yerine. Sağlık kurumlarında ve kuruluşlarında ve okullarda da böyle olmalıdır. Kimlik derin bilgileri yalnızca devlete açık olmalıdır yoksa kimliğin anlamı kalmadığı gibi bir de başa büyük sorunlar çıkarabilir. 
 
Birinci kimlikler nüfus memurluklarından alınabilecek ve görevli her memur verebilecek ve bu bilgileri görebilecek ancak ikinci kimlik bilgilerine ancak nufus müdürleri, özel şifreleriyle ulaşabilecek ve böylece bu bilgiler yasal olmayan biçimlerde elde edildiğinde doğrudan ilgili müdürler sorumlu tutulacaklar. 
 
Bu kimliklere göz tanıma, yüz tanıma da eklenebilir. 
 
Hem kimlik sayısının hem de isimin(isimin) aynı kimlikte yer alması çok sakıncalıdır ve çok yanlıştır bence. 
 
Yahu kartvizitlerine bile kimlik sayısılarını yazdıranlar var.
 
Bence bu önerim tüm dünyada uygulanmalı ve düşünüyorum uygulanacak da. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 25 mart 2014/09.24