Yer Çekimi ve Yapay Pankreas: GREAT Yaratıcılık Festivali İstanbulla buluşuyor

29.05.2014 15:54:54
A+ A-

Gözünüzde canlandırın: Bir kadın, uzaydan dünyaya korkarak bakıyor. Bir fabrika 25 dolarlık milyonlarca bilgisayar üretiyor. Bir zanaatçı, son teknoloji bir araba tasarımının neden hala kil modelleme ile başladığını anlatıyor.

İstanbul’un kuzeyinde Emirgan’da “The Seed”’deyiz. Boğaz’ın mavi suları ışıldıyor. Yukardaki terasta, yüzlerce İngiliz ve Türk katılımcı iş imkanları hakkında konuşmak ve teknoloji ve tasarım üzerine yapılan oturumlara katılmak için buluşuyor.

20-22 Mayıs arasında İstanbul ilk “GREAT Yaratıcılık Festivali”ne ev sahipliği yaptı. İlk olarak İstanbul’un seçilmesinin nedeni, “Avrupa’nın gelişmekte olan piyasası” olarak Türkiye’nin hem Birleşik Krallık hem de dünya ekonomisi için önemi. Festivalin amacı, Birleşik Krallık’ın yaratıcılığını ön plana çıkarmak ve eğitim, teknoloji, tasarım, moda, lüks ürünler, yiyecek ve içecek ve sağlık sektörlerinde iş imkanları yaratmaktı.

Festival süresince sergilenen Birleşik Krallık yaratıcılığına hayran kaldığımı itiraf etmeliyim. “Gravity” filminin tamamıyla Birleşik Krallık’ta bir stüdyoda çekildiğini, Raspberry Pi’nin meşhur 25 dolarlık bilgisayarının Güney Galler’de üretildiğini, Jaguar Land Rover’ın son yıllarda ne kadar yeni model ürettiğini, ya da Leicester’daki De Montfort Üniversitesi’nin kısa bir süre önce yapay pankreas icat ettiğini bilmiyordum.

Festivalin kalitesi harikaydı. 146 İngiliz ve 333 Türk şirket ve 1,500 ziyaretçi GREAT Festival’deydi. Aynı zamanda yürütülen ve 42 şirketten oluşan sağlık, lüks ve gelecekteki şehirler heyetini ve T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’i de Festival’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Festivalin video ve fotoğraflarını görmek için lütfen Festival websitesini ziyaret edin.

“The Seed”’de interaktif oturum ve panellere katılanlar arasında parfüm ustası Jo Malone’dan tasarımcı Mary Katrantzou’ya, aşçı Tom Kitchin’den BBC Worldwide Genel Müdürü Tim Davie’ye ve Jaguar’ın baş tasarımcısı Julian Thomson’a bir çok İngiliz yaratıcı yetenek vardı. Açılış gecesinde Gallerli şarkıcı Katherine Jenkins Soma maden faciasında hayatını kaybedenlerin anısına duygusal bir konser verdi.

Festivale paralel olarak, delegasyon üyeleriİngiliz Ticaret Odası eşliğinde hastahaneleri, alışveriş merkezlerini ve kentsel dönüşüm merkezlerini ziyaret etti. Ayrıca hem Festival alanında hem de dışında Türk ortaklarla bire-bir iş geliştirme görüşmelerinde bulundular. HSBC ve diğer sponsorlar kendi müşterilerini de getirerek ek iş imkanları oluşturdular.

“GREAT Yaratıcılık Festivali” İstanbul’dan sonra Asya’nın büyük şehirleri Hong Kong ve Şanghay’a gidiyor olacak. Çok geçmeden GREAT Festival’i İstanbul’da tekrar görmeyi ümit ediyoruz. Bizi takip etmeye devam edin! Ve Türkiye’de iş yapmak veya Birleşik Krallık’a yatırım yapmak ile ilgileniyorsanız lütfen uktiturkey@fco.gov.uk email adresinden bize ulaşın.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.