Yüksek tansiyon ve erkeklik hormonu kuramım

18.02.2016 09:58:54
A+ A-

Yüksek tansiyon hastalığının temel ilk yardımı damarları genişleten ilaçlardır ki bu da damar kaslarına etki ile olur zorunlu olarak.
 
Bu durumda şu soru akıla gelebilir: Damarların kendiliklerinden genişlemelerini sağlayan kaslar neden bunu kendiliklerinden yapamamaktadırlar eğer böyle bir sorun varsa da bu ilaçlarla yapılmaktadır?
 
İşte kuramımın temel noktası budur yani yüksek tansiyon-kas ilişkisi olasılığı.
 
Bu durumda da daha önce bu konuda yazdığım gibi şu soru düşünülebilir: Genelde yüksek tansiyon, özelde sinirsel yüksek tansiyon acaba temelinde bir kas yapısı(sistemi) sorunu mudur? Bu bağlamdan olarak acaba Sumo güreşçisilerinde(güreşçilerinde) yüksek tansiyon hastalığı görülme durumu nedir? Yani belki de yüksek tansiyonun sorunu kilo yani yağ sorunu değil kas sorunudur. Yani daha önce yazdığım gibi; beyin ile kas yapısı(sistemi) arasındaki bağ, ilişki, koşullanma(şartlanma) zayıflamış ve bu durumda da sinir yapısı(sistemi) almış başını gitmiş, kendi başına buyruk olmuş olabilir yani sinir yapısı üzerindeki kas yapısı denetimi, egemenliği azalmış ya da kalkmış olabilir ve yüksek tansiyona damar sorunları dışında bu durum neden oluyor olabilir ya da bedendeki toplam kas hacimi(hacımı) damarlardaki kanı yeterince çekecek hacimde, kütlede, ağırlıkta olmayabilir ve kan kaslara dolmak yerine damarlara ve organlara doluyor olabilir.
 
Kasın çalışması hacimli olması ve çok kan kullanması ile ölçülebilir bence ki tıb bu konuda ne diyor bilmiyorum çünkü doktorların bile birebir izleyemediği tıb dünyasını benim birebir izlemem zaten olanaksız; bir de kasın sertliği ile ölçülebilir bence ancak damar sertliği gibi sertlik değil, güçe(güce) dönüşmüş bir sertlik yani 'İşe yarar' bir sertlik. Bilirsiniz 'Deli güçü(gücü)' denilen birşey vardır ancak deliler sıpor da yapmazlar pek ancak kasları güçlü olabilir yani sert. Kaslara sertlik veren şeylerden biri de nedir? Erkeklik hormonudur. Yani erkeklik hormonu ne kadar çoksa kaslar da o kadara sert yani güçlü ve hem anlık olarak hem de uzun süreli olarak dayanıklı olur kanımca. Kasların sert olması eğer kasların güçlü olması yani çok kan biriktirmeleri ise bu durumda bunu sağlayan erkeklik hormonu acaba yüksek tansiyonu da düşüren birşey olabilir mi? Ve buna bağlı olarak; acaba yüksek tansiyona neden olan şeylerden biri de erkeklik hormonu yani testosteron azlığı ya da azalması mıdır?
 
Umarım bu yazım tıb(tıp) dünyasına ya da yüksek tansiyon hastalığına karşı savaşımda(mücadelede) yararlı olur.
 
Evet; felsefe ruh kuruntularına meze, çerez değil merceksiz gösteren bir mikroskop gibidir, merceksiz gösteren bir teleskop gibidir çünkü felsefenin temel çalışma yöntemi somutluk değil soyutluktur çünkü herşey herzaman(her zamana), heryerde(her yerde) bulunmaz ki felsefe de bu eksikliği kapatır bir düşünce biçimi, yöntemidir. Yani örneğin 'Yemeği nasıl pişireceğiz?' sorusuna felsefe 'Önce düşünmem gerek' yanıtını verir ve vermektir. Yani bilim hela(Si) yapar ve felsefe düşünmeden oraya gitmez.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 18.2.16/09.33


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.