Zaman göstergeli patlayıcıları etkisizleştirmek için kuramım

01.03.2016 12:38:09
A+ A-

Üniversitede ekonomi okumuş olmama karşın işsiz kalacağımı anladığım için kendime hem meslek olsun hem para kazandırsın diye hem de Görevimiz tehlike dizisindeki renkli ve karmaşık kablolardan esinlenip üniversitesi sonrası elektırik(elektrik) ve radyo-televizyon onarımı(tamiri) üzerine eğitim almışdım(almıştım), iyi ki de almışım çünkü bir zaman bunlar sayesinde ekmeğimi kazanabildim.
 
Özellikle Abd filımlarında(filmlerinde) ve dizilerinde görüyorum. Ortada sayısal(dijital, digital) göstergeli ve bol kablolu bir patlayıcı var, polisler telaş, korku, şaşkınlık, acemilik içinde, patlayıcıyı etkisizleştirmeye çalışıyorlar.
 
Oysa bu kadar telaşa gerek yok bence çünkü kuramım ki patlayıcının bir osilatör devresi var ki zamanı sayıyor ve iki kablo ile saat ekranına veriyor; iki kablosu da osilatörden patlayıcıya bağlı yani saati kırmak, parçalamak işe yaramaz çünkü patlayıcıya osilatörden giden kablolar da var yani saat kırılsa da, parçalansa da, sökülse de osilatörden patlayıcıya giden iki kablo osilatörden zamanı geldiğinde patlayıcıya bataryadan elektıriği(elektriği) gönderir ve patlayıcıyı patlatır.
 
Ancak sanıyorum ki burada gözden ya da akıldan kaçan birşey var ki gördüğüm filımlarda ve dizilerde bu uygulanmıyor: Saate giden kabloları söküp ya da kesip birbirleriyle birleştirmek. Böylece patlayıcıya kumanda eden osilatörde ya kilitlenme ya da kısa devre olacaktır ve osilatör saymayı, dolayısıyla da patlayıcı patlamayı bırakacaktır.
 
Eğer saat patlayıcı gövdesi ile birleşik ise yani kablolarına ulaşılamayacak durumda ise de saatin camı kırılıp içinden kablolara ulaşılabilir ya da saatin camı kırılıp içine su dökülebilir ki böyle de osilatör devresi kilitlenebilir ya da kısa devre olabilir. 
 
Ancak su bataryadan patlayıcıya giden renkli kabloların uçlarına değmemelidir; kablolar çıplaksa kablolara da değmemelidir.
 
Yalnızca bir kuram. Belki olur da o filımcıklarda ve diziciklerde boşuna ter dökülmez.
 
Ya da en azından böyle bir yaklaşım bu filımlara ve dizilere eklenip yeni bir heyecan yaratılabilir.
 
Ancak bu kuram ancak sayısallı patlayıcılar için geçerlidir, mekanik zamanlılar ve mekanik zamansızlar için değil.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 29.2.16/17.12