Zamanda geçmişe yolculukla acılarımızı silebilir miyiz?

26.08.2014 10:55:56
A+ A-

Yurt dışında yapılan bir çalışmada, yaşanmış travmatik bir olayı zamanda sanal yolculuk ile geçmişe dönerek yeniden yaşayan ve geçmişi değiştiren -acılarını silebilen- insanların bu travmayı daha az zararla atlattıkları görülmüş.

zamanda_yolculuk

Bu çalışmayı gerçekleştiren ekip bir sanat galerisinde gerçekleşen saldırıda beş kişinin öldürülmesine tanıklık eden 32 kişi ile çalışmış. Bu kişilerden yarısı aynı olayı tekrar yaşamak için sanal bir zaman yolculuğuna çıkarılmış ve kendilerine, müdahale ederek saldırının beş kişinin değil bir kişinin ölümü ile sonuçlanmasını sağlama seçeneği sunulmuş. Araştırmacılar bu şekilde travma sonrası stres bozukluğunun aşılabileceğini, ya da insanların eskiden vermiş oldukları kötü kararları yeniden gözden geçirebileceklerini söylüyor.

Aslında geçmişi değiştirmek mümkün değil. Eğer değişebilseydi zaten belki de şimdi biz yaşamıyor veya farklı bir şekilde yaşıyorduk. Bunun olması müthiş bir kaosa sebep olabilirdi. Literatürde Dede Paradoksu olarak bilinen bir hikaye var. İlk defa bilim-kurgu yazarı Rene Barjavel tarafından "Le Voyageur Imprudent" (Tedbirsiz Seyyah) adlı romanında bu paradokstan bahsedilmiş. Paradoks şu: Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesinin, babaannesiyle tanışmadan önce ölümüne sebep olduğunu düşünelim. Bu durumda zaman yolcusunun doğumu mümkün olmayacaktır. Böylece geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır. Bu durum Paralel_evren" style="padding: 0px; margin: 0px; outline: none; list-style: none; border: 0px none; color: rgb(11, 0, 128); text-decoration: none; transition: all 0.2s linear; -webkit-transition: all 0.2s linear;" title="Paralel evren">paralel evrenlerin mümkün olabileceği yetisini yaratır. Daha fazla detay ..YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.