Zeytin ağacı, zeytin ve zeytinyağını nasıl bilirsiniz?

02.11.2014 12:33:22
A+ A-

Bugünlerde zeytin toplama revaçta. Pazarda da kilogramı 2 liradan satılıyor. İster istemez sizde bu işe bulaşıyorsunuz. Çevremizdeki insanların çoğu ulaşamadıkları köylerdeki topraklarını zeytin ağacı dikerek değerlendiriyorlar. Bir zamanlar Rusya’ya ihraç edildiği için moda olan nar ağaçları kesilerek yerini zeytin ağacına bırakıyor. Zeytin ağacından toplanan zeytin sabah kahvaltısında yerini alıyor zaten, bir de gidip zeytinleri zeytinyağı yaptırdınız mı, akmaz kokmaz gereksiniminizi yerine getirmiş oluyorsunuz.

Zeytinin ağaçtan toplanması gerçekten zordur, yaptıydım bilirim.

Zeytinin yiyecek hale getirilmesi de masalsıdır. Siyahından, yeşilinden, salamurasından sofrada yerini alır o. Zeytinin çeşidine göre değişir tadı, yaptığınız yönteme göre değişir.

Bu işe önem vermiş birinden dinleyelim zeytini.

Mehmet Özgü Manisalı, aile zeytinliklerinden ürettiği zeytinyağıyla katıldığı tüm yarışmalardan altın ve gümüş madalyalarla dönmüş. Geleneksel yöntemlerle bu işin zor olduğunu söylüyor Manisalı ve başarısının sırrını şöyle açıklıyor:

“Toskana Vadisi’nde üretim sürecini izledim ve aynısını Gömeç’te yaşama geçirdim. Başarı kendiliğinden geldi.”

Gömeç’te bir milyon 250 bin zeytin ağacı varmış. Üstelik bu alanlar imara açılıyor. Neyse bu handikapı geçelim şimdilik ve Manisalı’ya verelim yeniden sözü:

“Hasat yapılırken Türkiye’de ağaçlar sırıklarla dövülerek zeytinler düşürülüyor ve eski kakao çuvallarına konuluyor.. Akdeniz ülkelerinde butik üretim yapan yerlerde ise zeytin, elle veya makinelerle tek tek toplanıp kasalara konuyor. Bu da zeytinin okside olmasının önüne geçiyor, çuvalların kötü kokularının zeytine geçmemesini sağlıyor. Fabrikaya gelen zeytinler günlerce bekletiliyor, onlarda ise topladıktan 8 saat içinde çoktan sıkılmış oluyor.”

Manisalı az zeytinden çok zeytinyağı alam çabası olduğundan sıcak su ekleyerek zeytin sıkıldığını, Akdeniz ülkelerinde ise soğuk sıkım tekniği uygulandığını söylüyor. Üretilen zeytinyağı Türkiye’de ağzı açık plastik kaplarda aylarca bekletildiği için kokusu ve lezzetinin uçup gitiğini de belirtiyor.

Zeytin ağacı da, zeytin de, zeytinyağı da bilimselliği seviyor olmalı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.