22 Mart Dünya Su Günü.....

21.03.2015 14:50:31
A+ A-

Yarın  22 Mart Dünya Su Günü. Dünya Su Günü de Olur mu diyeceksiniz şimdi. Oysa ki susuz kaldığımız kısa anlarda  bile, içecek veya kullanacak su bulamadığımız zaman önemini  daha iyi anladığımız suyun  kaynaklarını  kaybetmek üzereyiz.

Bugünkü yazımı yaşamımız için çok büyük değer taşıyan suya ve bunun kıtlığı tehlikesine ayırmak istiyorum.

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart tarihini 'Dünya Su Günü'olarak ilan etti. İlk kez 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansında önerilen Dünya Su günü, dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılması amacı ile oluşturuldu.

B.M nin raporlarına göre yeryüzünde hala temiz içme suyundan mahrum milyonlarca insan yaşamaktadır. Açıklanan verilere göre 2070 yılına kadar dünyanın gelişmiş ülkelerinde de su kıtlığının hissedileceği anlaşılmaktadır. Ancak temiz su kaynakları Sanayileşme,şehirleşme, nüfus artışı gibi nedenlerle yok olmaya devam ediyor.

B.M verilerine göre dünyada 470 milyon insan su kıtlığı çeken bölgelerde yaşamakta olup bu sayının 2025 de 6 katına çıkması beklenmektedir. Her yıl 250 milyon insan sudan kaynaklanan salgın hastalıklara yakalanmakta ve yaklaşık 10 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Dünyada hergün yüzlerce çocuğun öldüğü temiz su sorunu gün geçtikçe büyümektedir.

Az gelişmiş ülkelerde bir kişinin günlük su ihtiyacı  10 litre olarak tesbit edilmiştir. Afrika ve Asya'da bir kadın günde ortalama 6 km yol katederek evine 20 litre su taşımaktadır.

Temiz su ihtiyacının yanında , şehirleşmenin artması ile atık su sorunu da dikkat çekmektedir. Su ile ilgili gerçeklere baktığımızda ülkemizdeki 3200 Belediyenin 50 tanesi kanalizasyon sularını arıtmaktadır. Başka bir deyişle nüfusumuzun yaklaşık 50 milyonuna ait kanalizasyon suları doğrudan nehirlere, dolayısı ile göl ve denizlere akmaktadır.

Dünyadaki temiz içme suyu sorunu ve dolayısı ile atık su sorununa dikkat çekmek amacı ile her üç yılda bir toplanan  ve 2009 yılında da İstanbul'da düzenlenen Dünya Su Konseyi  su krizinin sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit ettiğini vurgulamaktadır.

Evimizde musluklarımızdan akan ve 1 saat bile kesilse tüm yaşamımızın kötü etkilendiği suyun yokluğunu düşünün. İşte günün birinde bütün bu sorunları yaşamamak için bence bugünden bu sorunun  üzerine ciddiyetle eğilmemiz gerekmektedirYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.