80 tür Anadolu balığı yok oluyor

12.08.2014 13:35:26
A+ A-

Bayramda Eğirdir’i gezerken bir yerel gazete (Akın) geçti elime. Ne var ne yok diye bakarken ‘Anadolu’da 80 tür balık yok olma tehdidinde’ başlıklı haberi görünce içim cız etti.

HES’lerin özellikle alabalık türlerine büyük zarar verdiğini söylüyor uzmanlar.

80 tür balığın yok olma tehdidinde olduğunu söyleyen Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Küçük.

Türkiye iç sularında üç yeni balık türü daha keşfettiklerini açıklayan Küçük, Türkiye iç sularında kayda geçen 310 balık türü bulunduğunu belirtti. Kuşkusuz, yeterli çalışma yapılıp yapılmadığı düşünülürse, keşfedilmemiş daha başka türler olduğunu da tahmin edebiliriz.

310 balığın 100 çeşidi endemik, yani yalnızca ülkemizde yaşıyor.

Küçük, soyu tükenen türler olduğunu söylüyor, bu türlerden ikisinin adını buraya alalım: 1970’li yılların başında Eğirdir Gölü’nde yaşayan Kavinne, 1985 yılında da Beyşehir Gölü’nde yaşayan Gövce.

Bu göllerdeki yabancı balık türlerinden Sudak ve pisivor (balık yiyen) etkisinin bu balıkların soylarının tükenmesinde etkili olduğunu söyküyor Fahrettin Küçük.

Bunlardan başka göllerin ne yazıkki kuruması ve bilinçsiz avcılığın 80 tür üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Küçük, şehirleşmenin getirdiği sorunlar olduğunu da söylüyor.

Küçük’ün sözleriyle belirtelim:

“Örneğin Burdur Tefenni kızılkanat balığı. Yaşadığı derenin suyu sulamada kullanıldığı için ölüyor. Salda Gölü’nde bulunan dişli sancık balığı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü bu balık türü Salda Gölü’ne akan bir derede yaşamakta. Köyün kanalizasyonu dereye aktığı için bu tür yok olma tehlikesi yaşıyor.”

Ah vah etmeden, Anadolu’ya gözümüz gibi bakmamız gerektiğini kavramalıyız.

Elbet, bilimsel yöntemlerle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.