Abdullah Gül yeni parti kuracak mı.?

07.04.2015 10:57:36
A+ A-

Biz bu satırları yazarken siyasi partilerde muhtemelen akşam saatlerinde YSK'ya bildirecekleri milletvekili adaylarını tam anlamı ile netleştirmeye başlamışlardı, her ne kadar CHP'nin Türkiye genelindeki milletvekili adayları aşağı yukarı netleşmiş olsa da isimler YSK'ya teslim edilmeden adaylar ile ilgili herhangi bir görüş yazmak anlamlı olmayacaktır.

Neticede Türkiye bir şekilde 07 Haziran tarihindeki genel seçimi tamamlayacak ancak bizimle birlikte siyasete ilgi duyan hemen herkesin ortak kanaati Türk siyasetinde 07 Haziran sonrasında yeniden şekilleneceği ve siyasette yeni bir organizasyonun hayata geçirileceği noktasındadır.

Özellikle Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması ve daha sonrasında da Başkanlık sistemine geçmek istemesi kafaları karıştırırken 07 Haziran tarihinde yapılacak Genel seçimde AK Partinin Tayyip Erdoğan'ı başkan yapacak milletvekili sayısına ulaşamadığı noktada yeni bir siyasi partiye ihtiyaç duyulacağı söyleniyor.

İşte böyle bir noktada siyaseti uç noktalarda yapmak istemeyen hemen herkes 12 Eylül 1980 ihtilali sonrası kurulan ve iktidara gelen Turgut Özal'ın ANAP'ı gibi bir partiye ihtiyaç olduğunu dolayısı ile asıl beklentinin de böyle bir yapı olduğunu üzerine basa basa söylüyorlar.

Bu durumda herkes ister istemez gözünü eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevirmiş durumda, Cumhurbaşkanlığı süresi döndüğünde tekrar AK Parti'nin başına geçme niyeti bulunan ancak bu niyeti Tayyip Erdoğan tarafından fark edilir fark edilmez devre dışı bırakılan Abdullah Gül'ün şimdilik siyasete ara verdiği biliyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi özellikle AK Parti iktidarında yaşanılan "Kutuplaşma" dolayısı ile artık iyiden iyiye yorulan seçmen siyaseti uç noktalarda yapmayacak, halkı kutuplaştırmayacak daha ılımlı daha kucaklayıcı bir lider ve o liderin kurduğu partiyi bekliyor.

AK Parti içerisinde 3 dönem kuralına takılan 70 civarında milletvekiline CHP'de-MHP'de ve diğer partilerde memnuniyetsiz bir şekilde siyaset yapan isimlerinde artık bu gidişattan memnun olmadıkları ve Türkiye'nin içerisinde bulunduğu huzursuz ortamı daha fazla yaşamak istemedikleri saklanamaz bir gerçek olarak duruyor.

Tüm bu talep ve beklentiler bir araya getirildiğinde herkesin ortak beklentisi Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçim sonrası kendisine yakın ılımlı isimler ile yeni bir oluşum ile vatandaşın karşısına çıkacağıdır, Siyasette "ılımlı ve uzlaşmacı" kişiliği ile bilinen Abdullah Gül'ün 07 Haziran tarihi itibar ile de AK Partiyi birlikte kurdukları Tayyip Erdoğan'a karşı da artık "Vefa" borcunun kalmayacağı ve siyaseten rakip olacakları da biliniyor.

Bu yüzden her ne kadar beklenilen tarih 07 Haziran olsa da bu tarih ve tarih sonrasında meydana gelebilecek siyasi manevraların Türk insanının derdine dermen olamayacağı ve 07 Haziran sonrasındaki gelişmelerin çok kısa bir zaman sonrası da yeni bir seçimi daha zorunlu kılacağını düşünüyoruz.

Abdullah Gül'ünde o yeni döneme hazır olduğu ve şartların yerine geldiği sırada siyasete gireceği de daha şimdiden pek .çok yerde konuşuluyor, Zaten Abdulah Gül gibi siyasi bir figüründe daha bu yaşta siyaset dışında kalacağını beklemek hayal olur.

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.