Ağaç Haklı Beyler

09.03.2014 16:47:51
A+ A-

"Kibir, Şeytan'ın en sevdiği günahtır" derler.. Kişilerin kibrinden daha tehlikeli bir şey varsa, o da hiç kuşkusuz toplumların kibri..

İnsanın kendisini dünyanın efendisi sanması ve bu cehaletle yaşaması, Dünya'nın sonunu getirecek olan yegane durum aslında..

Mesele bir kişi, bir kara mizah malzemesi olmaktan öteye hiç bir anlamı ve çapı olmayan bir kişi ya da kişiler değil elbette..

Gerçek sorun; toplumların ve o toplumları oluşturan insanların kendi sığ zihinlerinde yarattıklarına inanarak, evrensel gerçekleri yok sayması ve kuyruğundan gittiği dogmalardan dolayı içlerinde büyüttükleri kibir.. Ve bu kibrin, o toplumu idare edenler tarafından örgütlenmesi, toplumun kodlarına işlenilmeye çalışılması..

İnsanlar kendilerini evrenin merkezine koydukları sürece; ağaçlar da kesilecek, hayvanlar eziyet de görecek, denizler, nehirler, göller de kirlenecek..

Bugün Türkiye'yi, 'Evrim'i bilmeyen, anlamayan, hatta bunu bilmeyi, anlamaya çalışmayı ahlaksızlık olan gören ve buna karşı örgütlü bir düşmanlık besleyen bir zihniyet yönetiyor. Varoluşun, bilimin ilk ve en önemli sorusunun yanıtlarını okullarında öğretmeyen bir ülkedeyiz.. Bu toplumda o ağaç, kesilecekti elbet..

Varoluşunun farkında olmayan bir insandan, doğaya karşı duyarlılık göstermesini beklemiyoruz elbette.. Onların bu kibri, işte tam da bu iflah olmaz cehaletlerinden geliyor.. Kendilerini doğadan üstün sanıyorlar.. Ama her kibir gibi bu da yitip gitmeye mahkum elbette.. Çünkü kazanan her zaman gerçek, her zaman doğa oldu ve öyle de olacak..

Biz buna yalnızca inanmıyoruz.. Buna "iman ediyoruz".. Çünkü biliyoruz.. Bilmekten korkmadığımız için biliyoruz..

Ağaç, bugün bize bir ders veriyor.. O tesadüfen ağaç oldu.. Bizim tesadüfen insan olmamız gibi.. Biz nasıl ki insanoğlu olarak kendi yazgımızı belirleyip, kendi hayat koşullarımızı oluşturduysak, ağaç da bizimkiyle özünde benzer tesadüfler sonrasında bunu yaptı.. Ve ikimiz de aynı doğanın birer parçası olduk, birbirimizin efendisi değil.. Ve varoluşumuzu sürdürebilmek için birbirimize muhtacız.

Ağaç bunu anladı da biz henüz anlayamadık.. Çünkü o bize oksijen ve meyve sundu, biz ise ona balta..

Biraz da siyasi değil, vicdani düşünelim..

Ağaç Haklı Beyler !!YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.