Ağrı Belediyesi, Ağrı'ya yaradı

01.06.2015 22:30:19
A+ A-

Ben bugün, ara ara gözlerime çarpan Ağrı Belediyesi haberlerinden bahsedeyim. Ve yaklaşık 10 aylık Ağrı'da yürüttüğüm basın işinde sürekli takip ettiğim medya haberleri, Ağrı'daki tüm her şeyi yansıttı bana.


 

Asıl mesele Ağrı'daki basın değil aslında, basına girebilen haber ve haberlerdir. Ağrı Belediyesi, 12 yıllık süreçten sonra saf değiştirdi. Ve Ağrı halkı şunu ifade etti. "Bizler, farklı fikirleri de olan, düşüncelerini yansıtan bireyleriz. Her ne kadar, 12 yıl boyunca bir sistem üzerinden uyutulmaya çalıştık ise, bu kadarına kanmayız."

İşte bu sözlerle, halk gerçek yüzünü gösterdi. Ve hemen ardından, saf değişti. Sistem değişti.

Koltuğa Sırrı Sakık, Mukaddes Kubilay, Halef Keklik ve Ömer Polat oturdu. Ağrı Belediyesi, bir partiden çıkıp, başka yeni bir partiye geçti.


Temmuz ayından itibaren yönetime gelen HDP(Halkların Demokratik Partisi) yönetiminde ismini saydıklarım, Ağrı için yapılabilecek çok şeyleri yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Ufak gözlem ve araştırmalarım ile Ağrı Belediyesinin gerçekleştirdiği proje ve planlamalardan bahsedeyim.

Tamamlanan projeler arasında;

 • Mahallelerde çöp toplama kampanyası,
 • Şehir planlaması(İmar çalışmaları ile Ağrı'da çevre düzenleme çalışmalarının genelini kapsayan proje)her hafta toplantılar yapılıyor.

 


Devam eden projeler;

 • Parke taşı fabrikası(yani artık kendi parke taşımızı, kendimiz üreteceğiz. Ve gerekli yerlere de satabileceğiz.
 • Ağrı sebze halı(Sebzelerin, meyvelerin bulunduğu bir mekânda, tüm halk alışverişini rahatça yapabilecek)
 • Modern mezbahane(İşte en gözüme çarpan önemli proje. Artık modern mezbahanelerde, kurban bayramı için alınan koyun, keçi, inek ve kuzuyu, temiz bir şekilde, etrafı kirletmeden kesebileceğiz.)

Diğer yapılan ve ufak da olsa, bizim için değerli hissettiren diğer projelerden bahsedeyim. Mesela;

 • 10 adet belediye hizmet aracı alındı. (Bizler artık greyder veya kepçeyi yüklü miktarda parayla kiralayıp, kullanmaktansa, kendi aracımız oldu. Vergilerimiz ile kiraya verilmiyor muydu o araçlar? Şahsi hizmet araçları sürekli kiralanıyordu, neymiş yol ve kanalizasyon için. E o giden parayla kepçe alsaydılar? İşte önce ki yönetim, almak istemedi. İşte 2015 yönetiminde yer alan Sırrı Sakık, Mukaddes Kubilay, Halef Keklik, Ömer Polat ekibi, buna "DUR" dediler. Ve "kendi aracımız olsun," dediler. Yeni araçlar aldılar. Kiralama devrini bitirdiler.)
 • 4 adet otobüs geldi. (Şimdi kullanılıyor mu bilmiyorum. Akbil sistemi gelince, kullanılacaktı. İşte bunu da geliştirdiler. Ağrı'ya ilk akbilli otobüs sistemi hangi dönemde, kimin zamanında geldi diye sorsalar, saydığım o güçlü ekibin isimlerini sayacaklar. Bu gerçek bir halk hizmetidir. Belki HDP dışarıdan ideoloji partisi olarak görülebilir. Yalnız şu hizmetleri de göz ardı edemeyiz.)
 • Ekmek 65 kuruş oldu. (Ben şu an Sivas'tayım. Ve ekmek burada 1 lira. Haydi, buyurun alın buradan ekmeği. Ne güzel Ağrı'mızda 65 kuruş oldu.)
 • Yer altı çöp taşımalık getirildi. Çoğu yerde kullanılıyor. Hatta kullanılacak da. (Gerçi hâlâ çöpler diplerde, yollarda toplanıyor, ama olsun. Artık Ağrı Belediyesi ekibi, kalkıp da çöpleri bunun içine atacaksınız, diye de eğitim semineri verecek değil ya. Azıcık da biz düşünelim. Her şeyi de onlardan beklemeyelim. Değil mi?)
 • 5 yıl içerisinde dikimi gerçekleşecek 50 bin fidan. (Şehrin en gözde noktalarında, çevreyolunda ve ana yollarda, fidanların görünmesi ne de güzel olur değil mi? Şehre ayrı bir güzellik katıyor. Her zaman fidanların bize vereceği temiz kokuyla şehirde ilerleyeceğiz. Proje devam etmekte.)
 • Sema Kültür Merkezi açıldı. (Notlarımın arasında yazdığım, son önemli proje de, Ağrı'da açılan kültür merkezi. Tahmin edelim neler olacak. Ağrı'nın yöresine ait şair ve yazarlar, Ağrı'nın yemekleri ve dokumacılık sanatı, Ağrı'nın eski yöresel yemekleri.) Gibi aklımıza gelemeyen uzun sürelik tarihi koku gelecektir. Ben böyle olmasını tahmin ediyorum. İstiyorum tabi ki. Bunlar benim bilebildiğim proje ve planlar. Dahası da gelecek mi? Evet, gelecektir. Daha 1 yılı doldurmayan yönetim, bu kadarını yaptıysa, gerisi muhakkak ki gelecektir.

Ağrı'daki bu başarılı yönetim anlayışını sergileyen ve hizmetlerini halka adayan; Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık'a, Eş Başkanı Mukaddes Kubilay'a, Yardımcıları Halef keklik ve Ömer Polat'a saygılarımı ve selamlarımı da ayrıca iletiyorum.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.