AKP’den Devşirme CHP’li Belediye Başkanından Ağaç Katliamı

17.06.2014 15:53:50
A+ A-

Hatay’da, AKP’den CHP’ye transfer olarak yeniden seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Lütfü Savaş’ın ilk icraatı çevre ve doğa katliamı oldu. Yeşil alanları yaşatmak ve çoğaltmak görevi olan Belediye, ağaç sökmeyi ve yeşil alanları yok etmeyi “görev” edinmiş durumda.

Antakya Altınçay Mahallesi’nde bulunan 1. Etap TOKİ konutlarının hemen arkasında, Altınçay Deresi kenarında dolgu alan üzerinde bulunan, halkın kendi imkânlarıyla diktiği 7-8 yıllık akasya ağaçları, spor tesisleri yapılacağı gerekçesiyle 17.06.2014 tarihinde iş makineleri tarafından sökülmeye başlandı. Vatandaşların tepkisi üzerine çalışmalara ara verildi ancak görevlilerce yarın sabah çalışmalara devam edileceği ifade edildi.

Şu ana kadar 30 civarında akasya ağacının kesildiği, alanda bulunan 150 civarında ağacın ise kesileceği belirtiliyor.

Çevrede spor tesisi yapılacak uygun yerler olmasına karşın, bu iş için ağaçlandırılmış yeşil alanın seçilmiş olması halk tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Belediyenin halka hiçbir bilgi vermeden, bir oldubittiye getirerek ağaç kıyımına girişmesi tepkileri daha da artırmaktadır. Belediye yetkilileriyle yapılan görüşmede, yetkilerin yaptığı “Ağaçların kesilmediği, sökülerek başka yere dikildiği” açıklaması ise oldukça tanıdık. Aynı açıklama “hafifletici” bir sebep olarak geçtiğimiz yıl “Gezi Parkı” için de yapılmıştı.

Sözde “sosyal demokrat”, “muhalif”  bir Belediye’nin iktidarın yöntemlerini taklit ederek “muktedir”le aynı dili konuşması şaşkınlık yaratsa da, sürpriz değil aslında. CHP, Hatay’da AKP’den sadece “başkan” transfer etmedi, aynı zamanda o “zihniyeti” de devralmış oldu.

Halkın en azından” bir kısmı” ise, “birkaç kuruşluk” müteahhit rantı için yapılan bu ağaç katliamına karşı, “üç beş ağaç”  için direnmeye ve mücadele etmeye kararlı görünüyor.

  

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.