Alkışlar Dr.Tahir Büyükakın’a

08.01.2015 15:13:34
A+ A-

Alkışlar Dr.Tahir Büyükakın'a

Biz kendimizi bildik bileli özellikle siyaset dünyasında "Lideri şartlar belirler" şeklinde son derece güzel ve değişmeyen bir deyim vardır, Olağanüstü hallerde ortaya çıkan olağanüstü şartlar sırasında öne çıkan bir isim yaptıkları yada yapamadıkları ile bir anda ilgi odağı olur ve toplum tarafından anında kabul görür.

Kocaeli Büyükşehir belediyesi olduktan sonra bilindiği gibi önce Münir Karaloğlu daha sonra da Ersin Yazıcı Büyükşehir Belediyesinde Genel sekreterlik görevinde bulundular, şimdilerde Karaloğlu Bursa Yazıcı'da Rize valisi olarak görev yapıyorlar.

Ersin Yazıcı'nın Rize valisi olarak görevlendirilmesinden sonra Kocaeli büyükşehir belediyesinde Genel Sekreter yardımcısı olarak görev yapan Dr.Tahir Büyükakın ile bize göre de son derece doğru bir karar ile yönetim tarafından Kocaeli Büyükşehir Genel sekreteri olarak görevlendirildi.

Tahir Büyükakın hemen her kurumda geleneksel hale gelen "Hoş geldiniz-Hayırlı olsun" seremonisinden sonra kendi belirlediği çerçeve içerisinde çalışma alanını genişletmeye ve hizmet alanını daha geniş kitlelere anlatmanın yollarını anlatmaya çalıştı.

Böyle bir noktada faaliyet alanını genişletmeye çalışsa da Tahir Büyükakın'ın ön plana çıkması ve bizim kadar bütün kamuoyunun dikkatini çekmesi 1986 yılından sonra ilk kez bu kadar hayatımızı olumsuz yönde etkileyeceği düşünülen "Kar yağışı" ile ortaya çıkmış oldu.

Bütün Türkiye'de olduğu gibi Kocaeli genelinde de son bir haftadır  her an etkisini biraz daha fazla arttıran ve daha uzun bir süre daha devam edeceği belli olan Kar yağışı başta Kocaeli valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün kurumları bir anda teyakkuza geçirdi.

Geçmiş yılların olumsuz tecrübeleri ışığında Kocaeli genelinde var olan kurum ve kuruluşlar "Tehlike gelmeden önlem alma" pozisyonunu bu kar  yağışında daha bir dikkatlice uygulama kararı aldıklarından şükürler olsun ki bu zamana kadar hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir hadiseye maruz kalmadık.

İşte böylesi bir ortamda Kocaeli Büyükşehir Genel sekreteri Tahir Büyükakın ismi ve cismi bir anda Kocaeli sınırları içerisinde yaşayan ve dikkatini Kar yağışı ve yağış sonrası olumsuzluklara çeviren vatandaşlarımızın beyninde-kalbinde yer etmeye başladı.

Bu tür olağanüstü durumlar ile son yıllarda pek fazla karşı karşıya kalmayan Kocaeli halkı kar yağışı bastırınca haklı olarak "Yöneticilerimiz nerede böylesi bir durumda biz muhatap olarak kimi alacağız" sorusuna bile fırsat kalmadan karşılarında Tahir Büyükakın'ı buldular.

Kar yağışının başladığı ilk andan itibaren yanında Genel sekreter yardımcıları Gökmen Mengüç -Feyzullah Okumuş ve diğer yetkililer ile birlikte Kocaeli genelinde kar yağışı nerede ise saat mevhumu tanımadan orada olmak gibi zor bir işi göğüsledi.

Dikkat edin Kar yağışı başladı başlayalı Tahir Büyükakın "riskli" olarak bilinen hemen her yerde olmanın mücadelesini veriyor, sabah erken saatlerden itibaren başlayıp gece yarısından sabah saatlerine kadar devam eden zaman dilimi içerisinde "Zoru kolay yapmanın" mücadelesini veriyor.

Tahir Büyükakın'ın bu çabası kısa zaman içerisinde "taraflı-tarafsız" herkesin sempatisini kazanmış daha da önemlisi böylesi olağanüstü durumlarda "anında ulaşabilecek bir bürokrat " sıfatını kazanmış durumdadır.

Gece gündüz demeden sorun teşkil edecek yerlerde bulunmayı bir vazife kabul eden Tahir Büyükakın bununla bile yetinmeyip " Kocaeli genelinde olabilecek sorunları şimdiden önleyebilmek adına sahadayız ancak daha da büyük bir sorun ile karşılaşacak olan vatandaşlarımız için Cep telefonum şudur" diyebilecek ve iletişim bilgilerini vermekten imtina etmeyecek bir bürokrat olduğunu gösterdi.

İnşallah hava şartları bundan daha kötü olmaz dolayısı ile Tahir Büyükakın'a da daha fazla zor görev düşmez, Ancak bizimle beraber çok sayıda vatandaş artık biliyor ki böylesi olağanüstü durumlarda anında bulabileceğimiz bir Tahir Büyükakın var.

Kocaeli'ni tanıyan, ömrünü bu bölgede geçiren daha sonrada doğup büyüdüğü yere hizmet etme imkanı bulan Tahir Büyükakın gibi bürokratların daha da çoğalması en büyük temennimiz, Kocaeli büyükşehir kendi bünyesinde var olan isimleri hizmet noktasında öne çıkararak son derece başarılı bir yol açmış durumdadır, Belediye yönetiminin ne kadar doğru bir iş yaptığı da Büyükakın'ın şahsında vücut bulmuş durumdadır.

Önümüzdeki günlerde havaların mevsim şartlarına dönmesi ile vatandaş bu durumu unutacak ancak gelecek yıl mevsim şartlarının yeniden kış şartlarına dönmeye başladığı günlerde şu andaki personelin aklına gelen ilk isim bize göre de Tahir Büyükakın ve kötü hava şartlarında vatandaş ile olan iletişimi hatırlanacaktır.

İnsanlara faydalı olmak, insanların sorunlarına çözüm bulmak hele  hele olağanüstü durumlarda sevk ve idareye tam anlamı ile hakim olmak bürokrasinin en başta gelen görevidir ve Tahir Büyükakın bizim gibi son derece zor beğenen bir gazetecinin de köşesine konu olmayı başarabildiğine göre "Alkışlar Tahir Büyükakın'a "demek te bizim için bir vatandaşlık görevi olmuş durumdadır.

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.