Balat'ın temiz çocukları pis sularda yüzüyor

30.07.2015 12:28:19
A+ A-

İstanbul’un eşsiz tarihi zenginliklere sahip şirin semti Balat, yıllardır kalıcı bir çözüm getirilemeyen sahil şeridinin bakımsızlığıyla mücadele ediyor. Üstelik bu pis sularda çocuklar yüzüyor. Son derece bakımsız ve yüzeyi atıklarla dolu olan sahilde Balatlı çocuklar her türlü mikroba karşı direnç gösteriyor.

İstanbul’un en şahsına münhasır semtlerinden biri olan Balat, sahili ve yenilenen yüzüyle hem yerli hem de yabancı turistlerin her geçen gün biraz daha ilgisini çekmeye başladı. Balat’ın yenilenen yüzünde tarihi dokuyu zedelemeden oluşturulan birçok kafe, restaurant ve bar bulunuyor. Film ve dizi setlerinin değişmez mekânı olan Balat, küçücük bir semt olmasına rağmen her gün yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Balat Sahili de birçok insanın en sevdiği sahillerin başında geliyor şüphesiz.

Fener-Balat arasına uzanan koşu parkı, yemyeşil ağaçları ve rengârenk çiçekleriyle sakin bir yerde denizi izlemek isteyen insanları biraraya getiriyor yıllardır Balat. Ancak tüm bu güzelliklerin arasında çözümsüz hale getirilen bir sorun var: Balat Sahil şeridinin bakımsızlığı.  Hem çevredeki vatandaşların hem de belediyenin ilgisizliği sebebiyle Balat’ın güzelliklerine gölge düşüren bu sorun halen gündemde. Üstelik tek sorun sahilin pisliği ve çevresel atıkların sahile istiflenmesi değil. Balat çocuklarının bu sahilde denize giriyor, bu sahilde oyun oynuyor olması. Çocukların tamamen savunmasız bir şekilde pis sularda yüzmesi Balat’ta çok uzun zamandan beri karşılaşılan bir durum. Ancak yıllardır bu sorunla ilgili kalıcı bir çözüm geliştirilebilmiş değil.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, 2012 yılında yayınlamış olduğu ‘Haliç Islah Projesi Kapsamında Yapılan Jeolojik ve Geoteknik Çalışmalar’ isimli çalışmalar makalesinde şu bilgilere yer vermiştir:

“İstanbul Haliç ve çevresinin tabiî dokusuna tekrar kavuşması için, 1995 yılında Haliç çamurunun temizlenmesine ve uzaklaştırılmasına yönelik bir ıslah projesi başlatılmıştır. Haliç’in Köprüsü memba tarafında kalan kesimde taban çamurunun su derinliği 5 m olacak şekilde taranarak uzaklaştırılması ve deniz ortamının oksijen düzeyinin yükseltilerek taban çamurunun yerinde stabilizasyonu plânlanmıştır.

Haliç Islah Projesi kapsamında, Haliç ve çevresinin jeolojik-geoteknik koşullarının belirlenmesi, taranan çamurun depolanacağı alanın mühendislik jeolojisi araştırmaları, çamur depolama sahasında inşa edilen atık tutma barajlarının tasarımı ve depolama alanının uzun süreli davranışının analizi ile ilgili çalışmalar YTÜ İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü,  Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri’nce gerçekleştirilmiş olup. Haliç ve Haliç kili ile ilgili bilimsel çalışmalar ise günümüzde de devam etmektedir.”

Günümüzde de Fatih Belediyesi’nin Haliç kıyılarında deniz üstü temizlik çalışmalarını zaman zaman gündeme getirmesi ve Balat sakinlerinin deniz ve sahil şeridinin temizlenmesi için başlattığı çalışmalar ne yazık ki hâlâ Haliç kıyıları için kalıcı çözümün meydana getirilmesine olanak sağlayamamıştır.

Uzun zamandır başta Balat sakinleri olmak üzere sahil şeridini ortak kullanan civar semtlerdeki sakinlerin de dikkatini çeken bu durum, Balatlılar tarafından yıllardır değiştirilmeyen bir kader olarak yorumlanıyor. Yurttaşlar, uzun zamandır gündemdeki yerini koruyan bu durumun önüne geçilmesi için kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini savunuyor.

Balat Sahil şeridinin yakın zamanda, arzulanan güzelliğe ulaşması mümkün görünmese de Balat’ta yaşayan çocukların pis sularda yüzmesine engel olunabilir. İnsan atıkları da dâhil olmak üzere sahil şeridine terk edilen her türlü atık temizlenebilir. Balat’ta yaşayan çocukların daha güvenli bir çevrede yetişebilmesi için konuyla ilgili görüşlerini Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e defalarca belirttiğini söyleyen Mavi Ay Derneği Kurucusu ve Başkanı Hasan Bayraktar: “ Mustafa Demir’e Balat’taki çocukların yaşadığı ve yaşayabileceği her türlü sorundan defalarca bahsettim ama kayıtsız kalındı” şeklinde konuştu.

Balat, yenilenen yüzüyle her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan ve eşsiz tarihi güzelliklere sahip olan son derece şirin ve sıcak bir semt. Balat’ın hem getirim politikalarına hem de olumsuz yaşam koşullarına karşı Balat Semt Dayanışması öncülüğünde yılardır devam ediyor. Her türlü yıldırma ve uzaklaştırma politikasına rağmen direnmeyi ve ayakta kalmayı başaran Balatlılar, çocuklarının daha sağlıklı koşullarda yetişmesi ve korunması gerektiğini düşünüyor.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.