'Bir gün katliam yapıp buralardan kaçacağım!'

26.11.2014 18:47:19
A+ A-

Çocuk hakları kanunen veya ahlâki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim sağlık barınma; fiziksel psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

Çocuk hakları insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugündünyanın birçok yerinde varolan insan hakları ihlalleri çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde emek sömürüsüpornografi şiddet yasadışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır.

Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel fizyolojik davranış ve psikolojik özellikleri olduğusürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiştir. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.

Hayat çok gariptir. Gücü gücüne yetene her zaman saldırılır fakat sen büyük bir bireysin hani beyinsizmisin de kendinden küçük zayıf bir bireye en basitinden bağırabilirsinki... Tarihçi Philippe Aries'in çalışmaları, Orta Çağ boyunca, çocukluğun kendine özgü doğasının bilinmediğini ortaya koymuştur. Orta Çağ sanat tarihi, modern anlamıyla "çocuk" teriminin o dönem dünyası içinde hiçbir yeri olmadığını kanıtlamaktadır. Dönem resimlerindeki çocuklar, sıradan çocuk özellikleri göstermekten uzaktır. Yüzleri ve kas yapılarıyla, yalnızca küçük ölçekle çizilmiş yetişkin birer insandırlar. insanları Toplumsal yaşam açısından ise, bu dönem boyunca ve 16. yüzyıla kadar çocuk, ailesinin yanı sıra ilişki kurduğu diğer yetişkinlerin uygun hareket ve davranışlarını gözlemleyerek toplumsallaşan küçük ve zayıf bir varlık, küçük bir insan olarak algılanmaktaydı. Çocuk, yalnızca bedeni ve gücüyle yetişkinlerden ayrılıyordu. Aries'in yüzeyselliğini vurguladığı tek çocukluk duygusu olan nazlanma, çocukluğun ilk yıllarına ilişkindi. Küçük insanı ailenin evcil hayvanlarıyla bir tutan bu duyguydu. Bu dönemde çocuklarla 'edepsiz küçük maymunlar'mış gibi eğleniliyor, içlerinden biri öldüğünde çok fazla üzerinde durulmuyordu. "Ölen çocuğun yerini bir başkası alır" mantığı hakimdi.

17. yüzyıldan itibaren, bu zihniyeti altüst edecek iki gelişme yaşandı. Çıraklığı bir eğitim yöntemi olarak ele alan özel bir kurumun -okulun oluşturulması, çocuğu yavaş yavaş yetişkinlerden ayırdı. Artık çocuk, hayatı yetişkinlerle doğrudan ilişki yoluyla öğrenmeyecek; çocuğun yetişkinlerin dünyasına girmesi ancak gitgide uzayan göreli tecrit döneminin -okul dönemi- sonunda gerçekleşecekti. Öte yandan aile, bir duygulanım ve kaygı nesnesi halini alan çocuk çevresinde örgütlenmeye başladı. Ebeveynler, çocuğun eğitimi konusunda endişeleniyor; geleceği için planlar yapıyorlardı ve çocuğun evden ayrılışı acıyla yaşanıyordu. Bu gelişmelerle birlikte çocuk yetişkinlerden farklı ve kendine özgü bir varlık olarak kabul edilmeye başladı.
 
Bu iki gelişme -okul ve ailenin evrimi- bir üçüncüden ayrı düşünülemez: çocuk içinde tutulduğu isimsiz durumdan çıkarılıp özen gösterilen bir nesne halini alırken, ona daha yoğun ilgi gösterilmesini sağlayacak bir şekilde çocuk sayısında azalma görüldü. Böylece 17. yüzyıldan itibaren toplumsal yaşamda aile, iş, çocuğa tahsil edilen mekân, çocuğa ve sorunlarına ayrılan zaman ve gebeliği önleyici uygulamalar ekseninde bir kutuplaşma görüldü,
 
TOPLUMDA ÇOCUK

1-Bilimsel Yönden çocuk konulara göre değişir.Bilim adamları çocuğun büyümesinin ve gelişmesinin çok büyük bir bölümünün 18 yaşına kadar tamamlandığını söylemiştir.Bu bağlamdaBirleşmiş Milletler 0-18 yaşlarında ki insanları çocuk kabul eder.İnsan dönemleri konusunda ise çocukluk dönemi ergenlik döneminin başlamasıyla biter.

2-Askeri Yönden Cenevre sözleşmeleri birinci protokolüne göre, on beş yaşını geçen çocuklar gözcü, haberci veya gözlemci olarak gönüllü hizmette bulunabilirler.Ancak doğrudan savaşa katılamazlar.

3-Ekonomik Yönden devletlerin yasalarına göre değişir.Bazı ülkelerde 16 yaşından önce çocuk çalıştırmak suçtur.Ekonomik yönden çocuk çalıştırmak Devletlere göre farklılık gösterebilir.

4-Ceza Hukuk Sistemi Yönünden Çoğu ülkelerde 18 yaşından küçükler çocuk mahkemelerinde yargılanır.Yetişkin insanlara göre çocuk cezaları süre bakımından farklılık gösterir.Çoğu ülkelere karşın bazı ülkelerde çocuk cezaları olmayabilir.Yaş sistemi farklı olabilir vb.

5-Toplumsal Yönden kesin bir sınırı yoktur.Çeşitli bölgelere, milletlere insan ırklarının kültürlerine bağlı olarak değişir..Toplumsal olarak genellikle görsellik ağır basar.Çocuğun boyu, yüzü, yaşı, davranış biçimi vb. özelliklerine bağlı olarak da değişebilir.Bu bakımdan toplumsal yönden çocuk anlayışı toplumdan topluma kültür bakımından farklılık gösterdiği için kesin bir sınırlama koyulamaz.

6-Dini Yönden Dünyada birçok din olup dinden dine farklılık gösterebilir.İslamiyet dinininde ergenlik dönemine girildiğinde çocukluktan çıkıldığı kabul edilir ve İslamiyetin bazı şartları farz olur

Çocuk masumiyettir.Ben bugün bir kez daha yaşamaktan hatta çocuk olmaktan nefret ettim.Bir anne o kutsal güzellik kraliçem her anne benim için birtanedir.Şefkattir o annedir annemdir her şeydir yeri geldiğinde sevgili arkadaş kanka her şeydir anne benim kutsal varlığım kitabımdır annem.Peki ya bütün anneler böylemidir? belki ben bir yerde yanılmış olabilirmiyim ? Merak ettim ve bakınmaya başladım haber başlıklarına ve gördüklerim.... 

 

Kayseri'de Üvey Anne Dehşeti!

Kayseri'de Üvey Anne Vahşeti!

3 Yaşındaki Üvey Kızını Duvara Vurarak Öldürdü

9 Yaşındaki Kızını Döverek Mi Öldürdü?

4 Yaşındaki Oğlunu Döve Döve Öldürdü

19 Yaşındaki Pınar'ı Döverek Öldürdüler (Video)

3 Aylık Kızını Döverek Öldürdü

Babası 13 Yaşındaki Kızını İşkenceyle Öldürdü

İki Yaşındaki Kızını Öldürdü!

Engelli Kızını Döverek Öldürdü!

Engelli Kızını Sopayla Döverek Öldürdü!

Üvey Kızını Öldürdü

IŞİD, YPJ'nin Poster Kızını Öldürdü

Öz Kızını Öldürüp Vahşi Hayvanlara Yem Etti!

Kızını Merdaneyle Öldüren Anne Davasında Karar

Sınavdan Çıkan Kızını Bıçaklayarak Öldürdü!

11 Yaşındaki Çocuğa Üvey Anne Şiddeti

3 Yaşındaki Çocuğunu Bıçaklayarak Öldürdü

Müslüman Olan Kızını Taşla Öldürdü!

7 Yaşındaki Kızını Seks İçin Sattı!

14 Yaşındaki Kızını Elektrik Borcu İçin...

Kızını Merdane İle Öldüren Anneden Şok İfade

Polis 17 Yaşındaki Genci Öldürdü, Brezilya Karıştı

Vayy be dedim ! lanet olsun bu yaşama çocuklar bile anne babaya batıyorken artık kadın hakları hayvan hakları vs hakkında bile yorum yapmayacağım. Bebek o ya minnacık bir yavru nasıl o masuma kıyabilirsin ki off sanırım şanslıyım gerçekten sağsalim geldim 17 yaşına ve hala nefes alabiliyorum... nefes almayı hak eden bütün çocuklarla nefesimi paylaşmak istiyorum eğer onlar yoksa bende olmak istemiyorum bende çocuğum nefes alıyorsam ben o da almak zorunda anne ve babalar lütfen biraz daha sabırlı olun o ağladığında sevinin çünkü nefes alıyor sana bakıyor ağlarken sen varsan yanında güvende hissediyor.onun tek huzurusunuz ... 

 

                              

 

O masumiyete kıyma !!! Öldürülen her çocuk sizin işkenceniz olsun sürünün ve eğer bunu yapan inançlı biriyse belasını bulsun bunu yapan hatta en basitinden bir çocuğa bağıran kişi ben insanım diye sokaklarda gezmesin. Hayır sanki siz çocuk olmadınız beyinsiz insanlar nefret ediyorum bu evrenden bir gün herkesi yok edicem ve sonsuzlukla buluşacağım... 

Ben inançsız biriyim ama sen bu dünyayı gözümde cehenneme çevirdin!! Dünya ki cehennemin bir örneği bana cenneti merak ettirdiğin için teşekkür ederim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.