Bodrum'da istenilmeyen, Milas'ta olur mu?

18.11.2015 00:03:12
A+ A-

"RES'ler için uygun yer olarak Milas önerildi!"

Tırnak içindeki başlık ve aşağıdaki haber 17.11.2015 tarihli Milas Önder'de yer aldı.
Bodrum Geriş'te yapılmak istenilen Rüzgar Elektrik Santralleri için Gerişliler, Çevreciler ve RES'e tepki gösteren STK'lar; "RES'leri buraya/Bodrum'a kurmayın, gidin Milas'a ve yaşam alanlarından uzak yerlere kurun" demişler.

Şimdi sormak lazım Bodrum'da RES'in kurulmasına karşı çıkanlara;

1- RES, Bodrum için zararlıysa, Milas için de zararlı değil mi?
2- Bodrum'da istenilmeyen şeyler, Milas'ta olabilir şeklinde bir düşünceyi savunmanız ne kadar doğru ve objektif bir yaklaşım?
3- Milas, Bodrum'da istenilmeyen şeylerin gerçekleştirildiği, öbür tarafa ötelendiği bir yer midir?
4- Bodrum için geçerli olan çevrecilik anlayışı Milas için de geçerli değil mi?
5- Geriş eylemine destek veren ve haberin fotoğrafında yer alan çevreci Av. Remzi Kazmaz bu duruma ne demektedir?
6- Bodrum'un doğası korunmayı hak ediyorsa, Milas'ın doğası da bunu hak etmiyor mu?
7- Çevrecilik ve korumacılık konusundaki bu çifte standart niye?

Sorular çoğaltılabilir. 
Gerişlilerin veya bazı çevrecilerin objektif olmayan ve "gidin RES'leri Milas'ta kurun" gibi mantık dışı yaklaşımlarını doğru bulmuyorum, onlara ve onlar gibi düşünenlere şunu soruyorum: "Bodrum'da istenilmeyen şey, Milas'ta veya başka yerde olur mu size göre?"
xxx
ÖNDER Haber - 17.11.2015
Bodrum'un Yalıkavak Mahallesi Geriş Mevkiinde yapımına başlanacak olan Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) için yol çalışması başlatıldı.
Yapılan çalışmanın yasadışı olduğunu iddia eden yurttaşlar önce Belediye Meydanında basın açıklaması düzenlediler ve ardından Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan'ı ziyaret ettiler.

"Siz gidin Milas'ta veya yaşam alanlarından uzak yerlerde kurun"
Duruma tepki gösteren grup adına yapılan açıklamada, "Bizim bugün burada toplanmamızın tek nedeni Bodrum için. Burada toplanmamızın tek nedeni hukuk devleti için. Bodrum'da kesinlikle RES istemiyoruz. Rüzgar elektrik santrallerine karşı değiliz. Rüzgar elektrik santrallerinin kurulmuş olduğu yere karşıyız. Bu alanlarda eğer RES kurulursa Bodrum RES çöplüğüne dönüşür. Rüzgar santrallerinin kurulabileceği o kadar güzel alanlar var ki, RES şirketine buradan iyi niyetimizle sesleniyoruz. Siz gidin Milas'ta veya yaşam alanlarından uzak yerlerde kurun ve milli servete katkı yapın. Buradaki tüm insanlar da bu ülke için eline kazma alıp size yardımcı olur. Ama halâ inat yapıyorsunuz o tepelerde arkeolojik sit alanları var. O tepeler av turizm adına devlet tarafından tahsis edilmiş ve sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz girişimleri mahkeme haklı bulmamış. Danıştay 6. Dairesine açmış olduğumuz davada yürütmeyi durdurma kararı aldık. Elimizde mahkeme kararı var. Bu karara rağmen halâ bugün hem de tarihi mezarların üzerinde dozerle oraları tahrip ediyorsunuz. Yapmayın, telafisi imkansız zararlar meydana getirmeyin" denildi.
Belediye Meydanında düzenlenen basın açıklamasının ardından Bodrum Kaymakamlığı'na giden grup, Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan ile bir görüşme yaptı. Basın mensuplarının alınmadığı toplantının ardından dışarıda bekleyen yurttaşlar ve gazetecilere yapılan açıklamada, Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan'ın olumlu tepki verdiği ve vereceği talimatla, bölgede sürdürülen çalışmanın durdurulacağı bildirildi.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.