Bolu, Göynük Himmetoğlu Köyü’nden Sadiye ninenin selamı var!

12.03.2015 19:29:21
A+ A-

Tüm dünyanın veba gibi görüp terk ettiği ancak AKP'nin nedense en sevdiği işlerden biri olan termik santral yani fosil yakıtlara bağlı elektrik üretimi işi için Bolu Göynük İlçesi Himmetoğlu Köyü ve havalisi doğal olarak yandaş bir firmaya peşkeş çekilmişti. Şimdi o firma kömür çıkarmak için kendisine tahsis edilen araziler, doğa parçaları içinde asırlık bir köyü de istimlâk etmek üzere devleti tetiklemiştir. Köylülere kamulaştırma parası ödeyebilmek için köye ölçüm için gelen ekiplere tıpkı Bolu Mudurnu Yeniceşıhlar Köyü'nün taş ocaklarına karşı yaptığı efsane direniş gibi geçit vermemişlerdir.

Asırlardır bu köyde yaşayan, hayvan otlatan, geçimini arazi yapısı nedeniyle ağırlıklı hayvancılıkla sağlayan köylülere AKP devleti yeni yaşam yeri olarak yakın bir şehir olan Hatay, Çorum gibi illeri teklif etmektedir. Ne kadar insani değil mi?

Sadece taşeronları kazansın diye 80 yaşındaki Sadiye ninem artık Hatay Amik ovasında hayvan otlatacak!

Göynük'te veya yakın yerlerde oturmaya elverişli araziler olmasına rağmen insanlara ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ancak bu şekilde olur. Bunda bile bir bit yeniği aramakta fayda var, AKP zihniyeti her türlü cambazlığa teşne bir yapıdır.

Göynük, yerel ve genel seçimlerde Bolu ilinde AKP'ye çok önemli destek veren mütedeyyin, sakin insanların ilçesidir. Himmetoğlu Köyü en eski ve en kalabalık köylerinden biridir. Şimdi bu köyden 50 haneye size güle güle denmektedir. Yerinden, yurdundan, hayvanından, akrabasından, çitinden çubuğundan koparılıp tecrit edilmek istenmektedir. Şimdi bütün bu olanlara bakıp "Eee, ne yapalım madem AKP'ye oy verdin, bunlara müstahaksın" demek ne insani ne vicdanidir.

Muğla Yatağan'da yıllardır kanserden ölen insanların tek nedeni termik santralin yaydığı toz, duman ve çevre kirliliğidir. Önümüzde canlı örneği varken kör gözüm parmağı hesabı, bile bile ölüm, AKP'nin fıtratında var. Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. Yine bun termik santrallerden çıkan kükürt dioksit, azot oksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor. Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor.
Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor. Maalesef termik santral yapacak olan hiç bir şirket ve onlara bu konuda destek veren devlet insanlara bu bilgileri vermiyor. Termik santrale karşı çıkanlar medyada suç işliyormuş gibi yansıtılıyor. Termik santraller sadece bu günü değil geleceği de kirletir.

Bu yüzden çocuklarımız için geleceğimiz için başka alternatiflere yönelmek gerek. 

Yoksa 80 lik Sadiye ninenin bedduası sizi mezarınızda bile rahat bırakmaz.

Benden söylemesi!YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.