Bu başarı hepimizin! Yaşasın Burdur Gölü!

03.10.2014 00:09:46
A+ A-

Bir hayal kurduk, lakin hayal olarak kalması için değil gerçeğe dönüşmesi için. Yalnızdık, daha sonra büyüdük. Onlar, yüzler, binler hatta milyonlar olduk.

 

Burdur Gölü Kuruyor! diye çıktık yola, "duyun sesimizi" dedik! Burdur Gölü; su kapasitesinin 3'te 1'ini son 35 yılda kaybetti ve her yıl 330 milyon ton suyunu da kaybediyor diye bağırdık! 20 yıl sonra Burdur Gölü'nün sadece resimlerine bakacağız, acilen bir şeyler yapmalıyız diye haykırdık!

 

Yalnızdık!

 

Lakin daha sonra bu haykırışlarımızı duyanlarla beraber; onlar, yüzler, binler hatta milyonlar olduk!

 

27 Eylül Cumartesi günü; başta Burdur Gölü ve çevresinde olmak üzere, Çanakkale'den, Iğdır'a, Sinop'tan Hatay'a Türkiye'nin dört bir yanında, Avusturya, Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç, Amerika, Hindistan ve birçok Dünya ülkesinde insanlar "Su Orucu" tuttu.

 

Burdur Gölü'nde geniş katılımlı "Su Orucu" etkinliği gerçekleştirildi. İnsanlar ellerinden geldiğince; 1 saatin ya da 1 günün ayrımını yapmadan Burdur Gölü için Su Orucu'na destek verdiler. Uzakta olanlar ise evlerinde, iş yerlerinde, bahçelerinde, sokaklarında bizlere destek oldular. Change.Org üzerinden başlatmış olduğumuz imza kampanyasına katıldılar. Birdik, binler olduk ve daha sonra tek yürek olup Burdur Gölü için Su Orucu'nda buluştuk.

 

1 gün sonra 28 Eylül'de, Su Orucu'nun daha da anlam kazanması için bu kez "Göle Yas" tuttuk. Yine çok geniş katılımın gösterildiği bu yasta, Su Orucu'nda kullanmadığımız suları Burdur Gölü'ne dökerek bir nevi göle karşı saygı duruşumuzu sergiledik.

 

Bizler; "Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi", Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği ve Göle Yas Belgesel Filmi Ekibi olarak, bu hayalimizi gerçeğe dönüştüren tüm dostlarımıza yürekten teşekkür ederiz.

 

Sanatçılarımız, öğretmenlerimiz, doktorlarımız, siyasetçilerimiz, memurlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz, annelerimiz, dedelerimiz kısacası tüm halkımız Burdur Gölü için elini taşın altına koymuştur ve bu sayede başlattığımız bu kampanya başarıya ulaşmıştır.

 

Bakanlık en geç 1 ay içinde Burdur Gölü'nden başlamak üzere Türkiye'deki sulak alanların kurtarılması için acil eylem planı yapıldığını ve Burdur'da bu acil eylem planının açıklanacağını belirtti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, son 25 yıldır su varlığını hızla kaybeden Burdur Gölü için müjdeli haberi verdi. Akca, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak; Burdur Gölü'nün kuruyor olmasının kendileri için birinci öncelik olduğunu belirterek gölü korumaya kesin kararlı olduklarını" ifade etti.  Ayrıca; hazırlanan eylem planının bir ay içerisinde kamuoyu ile paylaşılıp uygulamaya geçirileceğini de söyledi. 


Müsteşar Akca, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2014 yılı içerisinde göllerimizin ve sulak alanlarımızın su kütlelerinin korunması için bir inisiyatif başlatarak 'Göl ve Sulak Alan Yönetimi ve Strateji Eylem Planı'nı hazırladık. Bu planda Burdur Gölü birinci sırada geliyor. Çünkü Burdur Gölü yapısı itibariyle suyunun çekilmesine müsait. Diğer taraftan da doğal hayatı son derece önemli ve etrafında tarım alanları var. Böyle bir tablo içerisinde Burdur Gölü'nün suları, kuraklık ve küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle dönem dönem, bazı dönemlerde fazla olmak üzere çekilebiliyor" dedi. 

Hazırlanan eylem planının ipuçlarını da veren Akca, öncelikle tarımsal sulamalarda su kullanımının kontrol altına alınacağını, damlama ve yağmurlama sulamaya geçilmesi için çalışmalar yapılacağını, gerekiyorsa havza dışından göle su takviyesi yapılacağını açıkladı. 


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca, vatandaşların su tasarrufu konusunda bilinçlenmesi ve toplumun farkındalığının artmasının önemli olduğunu vurgulayarak, 'Su Orucu' ve 'Göle Yas' etkinliklerini kastederek sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapmış oldukları faaliyetleri Bakanlık olarak desteklediklerini bildirdi. 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca'nın konuşmasını http://goo.gl/m5Eadv bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

Somut bir adımın atılması Burdur Gölü'nü destekleyenler için sevindirici bir durumdur. Bizler Burdur Gölü'nü yaşatmaya, ömrünü elimizden geldiğince uzatmaya devam edeceğiz...

 

Bu mücadelemizde 27 Eylül'de olduğu gibi sizleri de her zaman aramızda görmek isteriz.

 

Sevgiler ve saygılar...YORUMLAR

Mehaba -

Ben de Göller Bölgesinin en büyük gölünün kurumasına daha doğrusu bütün sulak alanların kurumasına, doğanın tahribatına karşıyım. Ve Burdur Gölü kurumasın kampanyasına burada Milliyet Blog ve burada ve sosyal medyada destek verdim. Çünkü bunu çok önemsiyorum. Ancak bu kurumayı önlemenin bir tek yolu var. BOZÇAY üzerindeki barajların ve gölün çevresindeki sondajların iptali. Bakanlık bu sorunu çözeceğini söylemiş. Siyasiler kitle tepkisini önlemek için çok kolay yalan söyler. Bana göre Burdurlulara düşen görev hiç siyasi ayrım yapmadan birleşip çayların yolunu kesen barajların ve sondajların iptalini sağlamalılar. Bu yapılmadıkça Burdur Gölünün kurumasını hiç kimse engelleyemez. Bu düşünceyle umarım söylenen tatlı yalanlara kanılmaz. Ve ısrarla fikri takiple bu sağlanır. Bunun zor olduğunu Burdurluların ortak çıkarları için 'geçmişle bir çok örneğinde olduğu gibi' bir araya geleceğine çok güvenmiyorum. Sıkışan göçü seçiyor; ama Burdur Gölünün kurumasının şakası yok. Çünkü o zaman yalnız il merkezi değil Burdur bütün çevre köyleriyle göçü sarmak zorunda kalacak. Umarım bu gerçeğin farkında olunur.

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.