Çevre yaşamsal ihtiyaç

11.07.2014 10:09:26
A+ A-

Çevre güzellik, çevre tarih, çevre kültür demek. Çevre,  yaşamsal bir ihtiyaç. Çevre başlı başına bir sanat.

Çevre turizm demek. Turizm ise gelirin ötesinde bir kültür. Çevresi bozulmuş, çevresi tahrip olmuş yerlerde yaşam sönüyor, turist gelmiyor.

Güzelliklerin değerini anlamayan, gözünü hırs ve para bürümüş, çıkarcı birey ve gruplar çevreyi bozuyor, tahrip ediyor. Çevre bozuldukça gelecek bozuluyor.

Siyasi yetki veya görev almış kişilerin çevreyi anlaması, yaşayarak öğrenmeleri hem zaman alıyor, hem de çevre bozulduktan sonra iş işten geçmiş oluyor.

Siyasi ve maddi rant grupları çevreyi bozanların ya da bozulmasına göz yumanların başında.

Kapadokya'nın yüzü yıllar, hatta günler geçtikçe değişiyor. Sosyal ve yazılı medya kampanyaları- uyarıları olmasa bugün Kapadokya'da hiçbir güzellik kalmayacak. İnsanların doymak bilmeyen hırsları Kapadokya'da çevreye zarar vermeye devam ediyor.

Çevreyi koruyacağına inanarak seçilen belediye başkanları da çevre bozulmasına direnç göstermeyince,  iş, sorumlu vatandaşa düşüyor.

Çevre yapısının korunması, toplumun geçmişi ile bağının kopmaması anlamına geliyor.

Hiç kimse, siyasilere çevrenin bozulmasına göz yumulsun diye vekalet vermiyor. Vekaleti alanların- seçilenlerin,  çevreye sahip çıkması zorunlu bir görev.

Kapadokya kenti Avanos'ta,  inşaat ruhsatı verilmiş, çevre görüntüsünü bozan yapılar mantar gibi çıkmaya başladı.

Kızılırmak,  kentin ve çevrenin güzelliği. Nehir kıyısına  çayır çimen ve parklarla güzel görüntüler verilirken, diğer taraftan, kenarında kıyısında çevreye uygun olmayan yapılan inşaatlar belirmeye başladı. Çevreye uygun olmayan  yapılar hem ırmak yatağının, hem de güzelim eski Avanos evlerinin görüntüsünü örtüyor. Turistik ve kültürel açıdan, Kapadokya içinde, Avanos'un eski evlerinin önemi tartışmasız.

Avanos, Ürgüp, Uçhisar, Çavuşin, Göreme, İbrahim Paşa, Mustafa paşa gibi yerleşim yerlerinde taşı taş üstüne koyarken dikkat edilmesi hayati önem taşıyor. Yapılan her yanlış yapı geçmiş ile birlikte geleceği yok ediyor. Doğru yerde olmayan yanlış inşaat eski bir kentin siluetini bitiriyor. Tıpkı Avanos'ta,  tam köprü girişine yapılan yapıda olduğu gibi.

Çevrenin korunmasında bireysel ve toplumsal tavırlar önemli. Yasal ortam içinde hukuksal mücadele şart.

Çevreyi geçmiş nesillerden devralanların gelecek nesillere devretmeleri bir insanlık borcu olarak değerlendirilmeli ve buna göz yuman onay makamında bulunanların oturup onlarca kez kara kara düşünmeleri gerekiyor.

Hüseyin SeyfiYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.