Daha çok AVM, daha çok rezidans, daha hızlı yapılanma, kahrolsun geniş alanlar!

07.06.2014 17:26:19
A+ A-

24 Mayıs 2014 tarihinde, Ege Denizi Gökçeada açıklarında 6.5 şiddetinde gerçekleşen ve İstanbul'dan Antalya'ya kadar çok geniş bir bölgede hissedilen deprem tedirginlik yarattı. Yaklaşık 20-25 saniye süren depremde balkondan atlayan bazı vatandaşlarımız yaralandı ve deprem sonrası telefon hatları kilitlendi. Bu gibi yaşanan durumlar ne yazık ki deprem gibi doğal afetlere karşı hala eğitimsiz olduğumuza dair birer ispat niteliğinde.

Resmi olmayan rakamlara göre 50.000'e yakın ölüm ve 100.000'e yakın yaralıyla sonuçlanan 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi henüz hafızalarımızdan silinmemişken modern yapıların büyüsüne yenik düştük ve aldığımız önlemlerin hükümet yetkilileri tarafından rant uğruna telef edilmesine seyirci kaldık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1999 depreminden sonra 2001 yılında İstanbul’un acil eylem planı hazırlanmıştı. Bu Afete Yönelik Acil Eylem Planı, olası bir İstanbul depreminde halkın toplanacağı çadır alanlarını, ihtiyaç duyulan helikopter pistlerini, itfaiye ve sağlık tesislerini park etme yasağı getirilen yollar ile toplayıcı yolları gösteren, afet durumunda halkın bir kaos yaratılmadan nasıl hareket edeceğini gösteren bir plandı. Acil Eylem Planı başlığında boş alan olarak tutulacağı bilgisi verilen ancak daha sonra yapılaşmaya açılan alanlar Rant Lobisitarafından AVM ve Rezidans olarak değerlendirildi. Alanların bazıları şunlar; Ali Sami Yen (Şişli), Anthill (Şişli), Starcity Outlet Center (Bahçelievler), Zaman Gazetesi (Bahçelievler), Ağaoğlu MyCity (Bahçelievler), Meydan AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa), Forum İstanbul (Zeytinburnu), Kiptaş Ünalan Evleri (Üsküdar), Kiptaş Tuzla 2-3 Etap Konutları (Tuzla), DAP Royal Center (Maltepe), TOKİ Avrupa Konutları (GOP), Kemalpark evleri (Esenler), Çınar Olimpia Park Sitesi (Bağcılar), Ataköy Konakları (Bakırköy), Capacity AVM (Bakırköy), Selenium Plaza (Beşiktaş), Ortaköy Ermeni Vakfı Arazisi (Beşiktaş).


Ayrıca 1999 depreminden sonra çıkarılan vergiler neticesinde olası doğal afetler için yaklaşık 46 ila 48 milyar liralık gelir elde edilmiş fakat bu paralar duble yollar için harcanmıştı. 

Bu tedbirsizliğimizin ve ihmalkarlığımızın daha büyük felaketlere yol açacağı gün gibi ortadayken takdiri İlah'a bırakmak ne kadar mantıklı olabilir?

Durmak yok, yol yapmaya ve rant sağlamaya devam.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.