Daha hızlı, daha öfkeli ve biraz da gümüş bir oka benziyor: Barakuda!

31.07.2014 19:31:28
A+ A-

Pırıl pırıl bir deniz kıyısında maskenizi ve şnorkelinizi takıp suyun altına dalıyorsunuz; kayalıkların arasında büyüyen küçük çipura yavrularıyla minik levrekçikler kaçışıyor, güneş gören bir kaya parçasının üstünde şık renkleriyle bir deniz yıldızı güneşleniyor ve siz daha da derinlere giderek  ufkunuzu genişletme heyecanı içindesiniz. Su gittikçe derinleşiyor, mavi yerini laciverte bırakıyor, altınızda sonsuzmuşçasına uzanan berrak bir deniz var ve güneş ışıkları tuz kristallerine çarparak derin mavi aydınlatma telaşı içinde. İşte o an, maskenizin içinden yakınınızdan hızla geçen balıklar görüyorsunuz: uzun, ince, güçlü ve parlak, tıpkı gümüş bir ok gibi suyu yararak ilerliyor ve tıpkı havadaymış gibi engel tanımıyor. Karşınızda Barakuda!
 
Balığı biraz teknik olarak tanımamız gerekirse, Perciformes takımının içinde yer alan Sphyraenidae ailesi içinde yer alan barakuda, 20 kadar türü kapsayan ortak bir isim. Yaşam alanı olarak genellikle tropik sularda yaşamayı tercih eden barakudaların Akdeniz'de yaşayan bir türü ıskarmoz olarak adlandırılıyor. Akdeniz'deki barakudalar ortalama 45 ? 50 cm boya erişebilirken Sphyraena barracuda olarak isimlendirilen ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusun batı kıyılarında yaşam alanı bulan Atlantik barakudasının 2 metreyi bulduğu olur ve diğer barakudalardan farklı olarak yalnız dolaşma eğilimi gösterir. Türü koyu sırtı, parlak yan tarafı ve parlak yüzeyin üzerindeki lekelerle tanınır. Sphyraena argentae olarak isimlendirilen ve Büyük okyanusun doğu tarafında yaşayan türler ise 1,5 metreyi bulabilir. Atlantik barakudasından farklı olarak parlak yan yüzeyleri üzerinde lekeler yoktur.
 
Barakuda, genellikle suyun aydınlık kısmında yaşamlarını sürdüren canlılardır. 100 metreye kadar olan derinliklerde kolaylıkla yaşarlar ve avcılığı yapılır. Çok sayıda kısa ve keskin dişleri vardır, kovalayarak avlanma eğilimi gösterir. Marmara'da ve Ege'de, özellikle güney taraflarında, sıklıkla rastlanır ve sürüler halinde gezdikleri için yüzücülere korku verebilirler fakat avcıların iştahlarını kabartılar. Barakudalar, yapıları itibariyle saldırgan karakterli balıklardır ve avlarını böyle yakalarlar. Avlarını kovalarken saatte 50 kilometre hızla ulaşabilirler.
 
Bu tür balıkların avcılığında, parlak, ilgi çeken iğnelerle ve sağlam oltalar kullanılır. Atıp çekilen parlak iğnelerle yada kaşık oltalarla sahilden yada iskelelerden, gemilerin arkasından da büyük boyutlu avcılık ekipmanları ile avlanabilirler. Saldırgan yapıları, onları kuvvetli ve inatçı yapar.
 
İlkbaharın sonu ile yaz başı arasında üreme eğilimi gösteren barakudaların (en azından Akdeniz'dekiler) yumurtaları 1,5 2 mm civarındadır, ve suyun aydınlık kesimindedir. Sağlıklı bir dişi 45.000 ile 450.000 arasında yumurta dökebilir ve açılan yumurtalar plankterle beslenerek büyür. Büyükten sonraki besinleri arasında ise küçük balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar sayılabilir.
 
Deniz yaşamı ile ilgili diğer gelişmeler için http://www.denizdenbabamciksa.com adresini ziyaret edin.


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.