Diren Phaselis! Asla yenilme!

13.02.2014 09:41:15
A+ A-

Yaşadığım kentin yani Antalya'nın Kemer ilçesi yakınlarında bir antik kenttir burası, Olimpos Milli Parkı'nın çam ve sedir ormanları arasında yer alır tüm güzelliğiyle. Tarihi kent Rodoslular tarafından kurulmuştur. Suriye, Filistin ve Yunan devletlerine giden yol buradan geçtiği için o dönemde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkanlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin M.Ö. I. ve II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 m. yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır. Milli park içinde yer alan bu bölgede piknik alanları kullanıma açıktır. Bölgeye karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca yat turlarıyla birçok turist Faselis ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret etmektedir.

Gün geçmiyor ki bir yeşil alan katledilmesin, bir tarihi bölge yıkıma uğramasın, birileri rant elde etmek için türlü oyunlarla ülkemizin zenginliklerine müdahale etmeye çalışmasın. Son on yıldır bu ve buna benzer durumlarla çok sık karşı karşıya gelmeye başladık nedense, her yerde insanlar bir şeyleri kaybetmemek için seslerini halka duyurmaya, üzerlerine gelen devlet gücüne karşı direnmeye çalışıyorlar ama nafile. Burası da o kaybedeceklerimizden birisi, Diren Phaselis! Asla pes etme!

Alınan haberler  bu bölgedeki 1. derece arkeolojik sit alanına beş yıldızlı bir otel yapılmak istendiği ve Orman Bakanlığı'nın da buna yeşil ışık yaktığı yönünde. Bu nasıl olabilir? Bunun ne demek olduğu hakkında en ufak bir fikirleri var mı?

Phaselis İnisiyatifi'nce hazırlanan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık ve bölge müdürlüğü yetkililerine iletilmek üzere sosyal medya üzerinden paylaşılan dilekçe: "Bizler, bu vatanın doğasını, taşını, toprağını, deresini, ırmağını, tarihini, kültürünü seven ve bunu ilelebet koruyup kollayacak olan halkız. Antalya'nın dünyaca ünlü Phaselis antik kenti, 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarihi dokusu ve doğal zenginliğinin yanı sıra, sadece buraya özgü bitki ve hayvanların yaşadığı dünyaca bilinen bir gerçektir. Bizler dünyanın koruma altına aldığı Phaselis'in tarihini, kültürünü ve tabiat varlıklarını korumak isterken bu alana otel dikme projesi ile oradaki tüm doğal ve tarihi yapı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır"

Alıştırılmak istendiğimiz bu tip haberleri bir daha duymamayı dilerken, herkesi Phaselis için başlatılan direnişe yapabilecekleri her şeyleriyle katılmaya çağırıyorum ve bir kere daha bağırıyorum, Diren Phaselis!YORUMLAR

Direnmek kelimesi... -

Aslında Gezi olaylarında da yazdığım yazılarda olduğu gibi Direnmek-Direniş gibi kelimeleri çok sevmiyorum çünkü anlam olarak güçlüye karşı yapılan mücadele gibi türevler anlaşılıyor. Bu ülkede aslında güçlü olanların direnmek zorunda kalması üzücü bir durum.

0 1
Tebrik ederim. -

Phaselis İnisiyatifi ve çeşitli stklar çağrıları sonucu eylem ve seferler gerçekleşmekte.Yazı da bu noktada yerinde olmuş.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.