Dünyanın en yaşlı ağaçları!

28.03.2015 00:12:43
A+ A-

Dünyanın en görkemli ağaçlarının izini süren 14 yıllık bir keşif!

Her kıtanın berlirli yerlerinde molalar vererek dünyanın dört bir yanını gezen San Franciscolu fotoğrafçı Beth Moon14 yılını dünyanın en yaşlı ağaçlarını arayarak geçirmiş. Gezdiği kıtalarda çektiği altmış ağacın fotoğrafları "Ancient Trees: Portraits of Time" (Kadim Ağaçlar: Zamanın Portreleri) isimli bir kitapta bir araya getirmiştir.

Bazıları 4.000 küsür yaşında olan ağaçları, henüz medeniyetin ulaşamadığı yerlerde araştırıp bulmuştur. Beth Moon kitabı için yaptığı açıklamada: "Yeryüzünün en yaşlı ve büyük abideleri gibi ayakta duran bu sembolik ağaçlar, özellikle doğa ile beraber yaşamada daha iyi yollar bulmaya çalıştığımız zaman, büyük bir önem arz edecek" diyor.

Kitabın yayınevi ise "zamanın portreleri" adlı kitabı şöyle anlatıyor: "Bu etkileyici baskı Moon'un en güzel ağaç portrelerinden altmış tanesini tam sayfa duotone levhalar olarak sunuyor. Betimlenen bu ağaçların arasında İngiltere'deki kilise bahçelerinin mezarlıklarında büyüyen ve bazıları bin yıldan daha yaşlı olan birbirine dolanmış, içi boş gövdeli porsuk ağaçları; dev gövdeleri ve gösterişsiz dallarının tuhaf orantısızlıkları yüzünden 'tepetaklak ağaçlar' (upside-down trees) adı verilen Madagaskar baobab ağaçları; yalnızca Afrika Boynuzu açıklarındaki Sokotra adasında yetişen, şemsiye biçimli fantastik 'dracaena cinnabari (dragon blood tree)' ağaçları yer alıyor."

Esra Erben
erbenesra@hotmail.comYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.